V máji zbankrotovalo na Slovensku 596 ľudí. Ako vyplýva z analýzy spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau, v medziročnom porovnaní to predstavuje pokles o 43,5 %. V medzimesačnom porovnaní je to nárast o 42,2 %. Medzi dlžníkmi identifikovali 21 manželských párov a šesť príbuzenských väzieb.
Riešili aj majetok väzňov
Adresu na obecnom, miestnom alebo mestskom úrade, prípadne na virtuálnej adrese, malo 66 dlžníkov. Ľudia bez domova tak predstavovali 11-percentný podiel z celkového počtu bankrotujúcich.
Daňový bonus na dieťa si neoprávnene uplatnili tisíce rodičov, štát ukrátili o takmer dva milióny eur
Zároveň bol vyhlásený konkurz na majetok šiestich väzňov. „Tieto prípady však nie sú zahrnuté v štatistikách osobných bankrotov, nakoľko s účinnosťou od 1. januára 2018 dlžník nie je oprávnený podať návrh na vyhlásenie konkurzu alebo na určenie splátkového kalendára, ak je vo výkone trestu odňatia slobody. V týchto prípadoch súd uložil trest prepadnutia majetku,“ upozorňuje hlavná analytička CRIF SK Jana Marková.
Stovky dlžníkov nezaplatili nič
V máji 2021 súdy zároveň zrušili 759 konkurzov, ktoré boli vyhlásené v predchádzajúcich obdobiach. Z nich 681 zrušili pre nedostatok majetku dlžníka, čo znamená, že dlžníci nezaplatili veriteľom ani jedno euro, a 78 konkurzov zrušili po splnení konečného rozvrhu výťažku.
Z dlhodobých štatistík spoločnosti CRIF SK vyplýva, že od roku 2006, keď na Slovensku začal platiť inštitút osobného bankrotu, do konca mája 2021 zbankrotovalo už 51 686 obyvateľov Slovenska. V tomto roku od začiatku januára do konca mája zbankrotovalo 2 265 dlžníkov.