Ministerstvo financií SR nesúhlasí s návrhom novely zákona o dani z príjmov od poslancov za SaS, ktorým sa má znížiť daňovo-odvodové zaťaženie pri predaji virtuálnych mien.
Schválenie všetkých navrhovaných opatrení by podľa rezortu spôsobilo výpadok príjmov približne 30 miliónov eur ročne, čo je podľa ministerstva v rozpore s potrebou konsolidácie verejných financií.
Ministerstvo preto považuje takýto návrh v súčasnom rozpočtovo napätom období za neprípustný. Naopak, odporúča presadzovať vypustenie už existujúcich výnimiek v zdaňovaní kapitálových príjmov.
Uľahčenie investovania
Návrh novely zákona sa zameriava na zjednodušenie používania kryptomien v bežnom živote, uľahčenie investovania a podporu dobrovoľného sporenia na dôchodok pre bežných občanov.
Vláda chce ozdraviť verejné financie a sfunkčniť dlhovú brzdu, opatrenia však musia reflektovať demografický vývoj
„Žiadne z navrhovaných opatrení však tieto ciele nijako nepodporuje. Návrh prináša len nové výnimky pre zdaňovanie kryptomien a iných kapitálových príjmov bez zdôvodnenia ich adresnosti a opodstatnenosti. Viaceré navrhované zmeny sú nesystémové a zamerané len na vysoko-rizikových a bonitných investorov,“ tvrdí ministerstvo financií.
Daňové úľavy
V návrhu sa zavádza zmena spôsobu zdanenia príjmov z predaja virtuálnej meny, keď príjmy z predaja virtuálnej meny sa navrhuje zdaniť v osobitnom základe dane sadzbou dane 7 %, ak jej predaj nastal po uplynutí jedného roka od jej nadobudnutia.
„Ministerstvo financií SR súhlasí so snahou podporiť sporenie pre bežných občanov, avšak daňové úľavy pre úzky okruh investorov do kryptomien nepovažuje za vhodné riešenie. Ide primárne o vysoko-rizikové, volatilné a špekulatívne aktívum a používa ho len úzky okruh prevažne vysoko-bonitných ľudí,“ argumentuje rezort.
Ako sa zmení výplatná fáza 2. dôchodkového piliera? Nasporená suma sa rozdelí na dve polovice
Špekulovanie s kryptomenami podľa ministerstva financií nie je aktivitou, ktorú by mal dotovať štát. „Snaha by mala byť skôr o zlepšenie fungovania existujúcich nástrojov, ako je napríklad dlhodobé investičné sporenie alebo tretí pilier,“ uviedlo ministerstvo. Navrhovanou úpravou sa tiež zavádza oslobodenie príjmu z predaja kryptomien od zdravotných odvodov.
Toto opatrenie však podľa rezortu narúša horizontálnu spravodlivosť medzi podobnými aktívami, nakoľko ide o špecifickú výnimku len pre kryptomeny. Pri ostatných príjmoch, napríklad cenných papieroch, predaji nehnuteľností a podobne, by sa zdravotné odvody platili aj naďalej. „Vo všeobecnosti nepodporujeme špekulovanie s kryptomenami dodatočnými daňovými úľavami, a preto žiadame toto opatrenie vypustiť.“