Minimálna mzda na Slovensku nestačí na dôstojné živobytie, v rámci Únie dopadlo horšie len päť ďalších krajín

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vyplata, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Minimálna mzda na Slovensku nestačí na dôstojné živobytie. Stredoeurópsky inštitút pre výskum práce (CELSI) v spolupráci s holandskou Nadáciou WageIndicator Foundation (WIF) zistil, že minimálna mzda na Slovensku stále neumožňuje zamestnancom pokryť ani základné potreby na dôstojný život.

Dôstojná mzda pre domácnosť s dvoma dospelými zárobkovo činnými osobami bola pre prvý kvartál roku 2024 vypočítaná na 962 eur na pracujúceho, zatiaľ čo súčasná minimálna mzda je stanovená na 750 eur.

Legislatíva o primeraných minimálnych mzdách v EÚ

„Súčasná minimálna mzda dokáže pokryť iba 78 % základných výdavkov pracujúceho,“ uvádza WIF. Slovensko sa tak radí medzi krajiny s najväčšou medzerou medzi dôstojnou a minimálnou mzdou v EÚ. Horšie na tom sú len Lotyšsko (39,5 %), Chorvátsko (33,2 %), Portugalsko (32,1 %), Grécko (23,7 %) a mierne aj Česko (23,3 %).

Európsky parlament v septembri 2022 prijal legislatívu o primeraných minimálnych mzdách v EÚ, ktorej súčasťou je aj novela zákona o minimálnej mzde, ktorú pripravuje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Čo pokrýva dôstojná mzda

„Podľa návrhu ministerstva by sa minimálna mzda mala postupne zvyšovať, ale ani plánovaný nárast na 969 eur v roku 2027 nebude stačiť na zabezpečenie dôstojného života pre nízkopríjmové skupiny,“ konštatoval výskumný riaditeľ CELSI Martin Kahanec.

Dôstojná mzda poskytuje dostatok financií na pokrytie základných materiálnych potrieb pre dôstojný život, ako sú bývanie, jedlo, zdravotná starostlivosť, doprava, vzdelanie detí, oblečenie, voda, telefón a internet, ale aj dane, odvody a ďalšie nepredvídateľné výdavky.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin Kahanec
Firmy a inštitúcie EP Európsky parlamentMPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR