Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) žiada o dofinancovanie samospráv vo výške 50 miliónov eur. Ide o sumu, ktorú samosprávy očakávali na podielových daniach do konca roka. Tento výpadok vznikol v dôsledku nenaplnených prognóz súčasnej vlády na rok 2024.
ZMOS zároveň upozorňuje, že ani z celkového výpadku jednej miliardy eur, ktorú samosprávy zaznamenali v minulom a tomto roku v dôsledku rozhodnutí predchádzajúcej vlády, nebolo kompenzované ani jedno euro.
Šetrenie a prepúšťanie zamestnancov
„Výpadok 50 miliónov eur prinútil mnohé samosprávy šetriť, prepúšťať zamestnancov a riešiť situáciu krízovým manažmentom,“ uviedol predseda ZMOS Jozef Božik.
Dodal, že ZMOS nesúhlasil s akýmkoľvek navýšením miezd pre zamestnancov vo verejnej správe bez zabezpečeného financovania od štátu. Predseda ZMOS varuje pred vážnymi dôsledkami nedostatku financií, ktoré môžu spôsobiť kolaps základných služieb.
Pokračovanie konsolidácie bude náročnejšie a bolestivejšie. Rozpočtová rada upozorňuje na jej nedostatočnú transparentnosť
„Ak máme vyplácať odmeny vo výške 800 eur pre zamestnancov, štát musí garantovať ich financovanie. Inak nebudeme schopní zabezpečiť ani základné služby,“ dodal Božik.
Primátor mesta Piešťany Peter Jančovič počas rokovania Rady ZMOS v Žiline zdôraznil, že samosprávy sa stávajú údržbármi, riešiacimi základné problémy ako je osvetlenie, kúrenie či stav ciest a chodníkov. „Sú to reálne problémy, ktoré ovplyvňujú životy našich občanov,“ povedal.
Investičné rezervy na bežné výdavky
ZMOS tiež poukazuje na problém s bežnými výdavkami, kde sú samosprávy nútené použiť investičné rezervy na pokrytie bežných výdavkov.
„Doslova ‚prejedáme‘ prostriedky, ktoré sme mali určené na rozvoj, pretože štát nefinancuje 4 300 kompetencií, ktoré máme v správe,“ varoval Božik. Nedostatok financií ohrozuje aj služby ako údržba verejných priestorov či fungovanie športových klubov.
Analytik varuje pred najväčším daňovým šokom v histórii Slovenska, vláda má od konsolidácie absurdné očakávania
Primátor Piešťan uviedol ako príklad kontrolu bezpečnosti a hygieny v sociálnom zariadení, kde môže byť nariadená výmena požiarnych dverí.
„Ak nebudeme schopní splniť tieto požiadavky, budeme nútení zariadenia zatvoriť. A kam pôjdu ľudia, ktorí ich využívajú?“ pýta sa Jančovič. ZMOS pokračuje v rokovaniach s vládou s cieľom zabezpečiť dofinancovanie samospráv a zmierniť krízovú finančnú situáciu.