Slovensko a ďalších desať členských krajín Európskej únie budú pri eurofondoch presadzovať svoje záujmy pri nastavení priorít a procesov novej politiky súdržnosti. Ministri zo štátov V4 a iných siedmich štátov zo strednej a z východnej časti EÚ sa k tomu zaviažu v spoločnej deklarácii k budúcnosti politiky súdržnosti po roku 2027. Plánujú ju podpísať v utorok v Prahe v rámci predsedníctva Českej republiky vo V4.
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR o tom informovalo s tým, že ide o hlavný bod neformálneho rokovania ministrov jedenástich členských krajín, pričom spoločná deklarácia je pripravená vzhľadom na spúšťanie prípravy programového obdobia politiky súdržnosti na roky 2028 – 2034.
Výhodné pristúpenie k signatárom
Na pražskom stretnutí sa zúčastní aj minister investícií Richard Raši (Hlas-SD).
„Deklarácia zohľadňuje kľúčové priority SR, medzi ktoré patrí uplatnenie regionálne zameraného prístupu odrážajúceho územné špecifiká a rozdiely, zachovanie podpory všetkých regiónov s hlavnou pozornosťou na tie najmenej rozvinuté, pre nás prioritné a regióny v rozvojovej pasci či prispôsobenie pravidiel politiky súdržnosti zmenenej sociálno-ekonomickej a politickej realite,“ povedal pred rokovaním Richard Raši.
Zo zdrojov EÚ Slovensko využilo veľkú väčšinu, avšak stovky miliónov eur zostali bez úžitku
Ministerstvo uviedlo, že z hľadiska záujmov SR je pristúpenie k signatárom spoločnej deklarácie výhodné. To, že ju podpíše 11 členských štátov EÚ, považuje za predpoklad k potenciálne silnému vplyvu tejto iniciatívy v kontexte negociácií o podobe budúcej politiky súdržnosti po roku 2027.
Vhodné je podľa ministerstva aj načasovanie prijatia deklarácie pred konštituovaním nového Európskeho parlamentu a novej Európskej komisie, po ktorom nastane akcelerácia negociačného procesu prípravy nového programového obdobia politiky súdržnosti.
Politika súdržnosti
Politika súdržnosti je hlavnou investičnou politikou EÚ, tvorí tretinu jej dlhodobého rozpočtu. Jej cieľom je znižovanie rozdielov medzi úrovňami rozvoja jednotlivých regiónov EÚ, pričom osobitná pozornosť sa venuje znevýhodneným regiónom. Minister investícií Richard Raši sa v Prahe stretne na bilaterálnom rokovaní s komisárkou EÚ pre súdržnosť a reformy Elisou Ferreira, s poľskou ministerkou financií a regionálnej politiky Katarzynou Pełczyńskou Nałęcz, ako aj s ministrom pre miestny rozvoj a podpredsedom vlády Českej republiky Ivanom Bartošom.
Rozpočtová rada zvýšila odhad deficitu o desiatky miliónov, k zhoršeniu prispeli najmä výdavky v zdravotníctve
Slovensko a Česko majú vzhľadom na spoločnú históriu nadštandardné vzájomné vzťahy, ktoré sa prejavujú aj v rámci spolupráce pri príprave národných pozícií pre obdobie politiky súdržnosti po roku 2027. Silné partnerstvo sa odráža aj v programe cezhraničnej spolupráce Interreg, ktorý umožňuje posilňovať a rozvíjať celý cezhraničný región.