Celoeurópske doplnkové dôchodkové sporenie ponúka Slovákom nové možnosti dôchodkového sporenia bez zásahu národnej politiky. Celoeurópsky osobný dôchodkový produkt (PEPP), ktorý má slúžiť ako doplnkový dôchodkový príjem v starobe, je prenositeľný a dobrovoľný.
Cieľom PEPP je doplniť existujúce národné dôchodkové systémy v rámci Európskej únie, pričom prináša výhody ako transparentnosť a možnosť sporiť si na dôchodok aj pri zmene bydliska do iného členského štátu EÚ.
Niečo ako IV. pilier
PEPP je individuálny dôchodkový produkt, teda sporiteľom môže byť každá plnoletá fyzická osoba schopná na právne úkony. „Mal by byť niečo ako IV. pilier, kde si môže ktokoľvek sporiť,“ uvádza vedúci oddelenia komunikácie Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Majer.
Nespravodlivé 13. dôchodky? Mám odkrútených 42 rokov a dostanem ako niekto, kto odrobil len desať, sťažujú sa seniori
Produkt nie je viazaný na pracovný pomer a poskytuje možnosť prispievať v ľubovoľnej výške. Hlavnou výhodou je jeho celoeurópska prenositeľnosť, ktorá umožňuje sporiteľovi pokračovať v prispievaní na svoj dôchodok aj po presťahovaní sa do iného členského štátu.
Sporitelia budú môcť v rámci celého EÚ využívať rovnaké daňovo-odvodové pravidlá, aké platia pre národné dobrovoľné dôchodkové schémy. Na Slovensku môžu sporitelia získať daňovú úľavu vo forme daňového bonusu až do výšky 180 eur odpočítateľných zo základu dane.
Legislatívna istota
Tento dôchodkový produkt je pod dohľadom národných orgánov dohľadu a orgánu EIOPA, čo poskytuje legislatívnu istotu na úrovni celej EÚ.
Predčasný 13. dôchodok nebude vyšší ako starobný, Tomášovo ministerstvo presadilo zmenu zákona (video)
„Legislatívna istota na úrovni Európskej únie zabezpečuje, že akékoľvek zmeny platia jednotne v celej Európe a produkt by sa tak mal vyhnúť národným politickým vplyvom,“ vysvetľuje Majer.
Nevýhodou je podľa odborníka zatiaľ nízky záujem o túto formu sporenia zo strany verejnosti aj poskytovateľov, čo prispieva k tomu, že ešte nie sú „vychytané“ všetky problémy z aplikačnej praxe.
Iba jeden poskytovateľ
PEPP je upravený nariadením Európskeho parlamentu a Rady EÚ z roku 2019 a od marca 2022 môžu oprávnené subjekty žiadať o registráciu tohto produktu v NBS.
Zatiaľ tak urobil podľa Majera iba jeden poskytovateľ. Vnútroštátna legislatíva, podliehajúca národným zásahom, bližšie špecifikuje iba niektoré ustanovenia nariadenia, ktorými sú podmienky týkajúce sa sporiacej fázy a výplatnej fázy.