Inflácia na Slovensku naďalej klesá, ceny rastú pomalšie vo všetkých zložkách potravín

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Inflácia v Nemecku
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Medziročné spomalenie rastu cien tovarov a služieb na Slovensku pokračovalo aj v septembri. Aktuálne sa medziročná inflácia podľa Štatistického úradu SR dostala na 8,2 %, kým v auguste ešte dosahovala 8,9 %.

Najväčší vplyv na infláciu

Inflácia klesá od marca tohto roka. Spomaľovanie tempa rastu cien sa v septembri naďalej prejavovalo aj v najvýznamnejších zložkách výdavkov domácností, potraviny boli aktuálne drahšie už len o 11,3 %, bývanie o 6,5 %.

Medzimesačne však ceny mierne poskočili, a to pod vplyvom zdražovania školských a zdravotníckych poplatkov, služieb telekomunikačných operátorov, ako aj pohonných látok.

Spomedzi dvanástich výdavkových skupín domácností až v ôsmich dynamika medziročného rastu cien klesla. Výnimkou boli len štyri odbory, v ktorých štatistici zaznamenali medzimesačné rasty, respektíve stagnáciu cien vybraných tovarov a služieb – v odboroch doprava, alkoholické nápoje a tabak, pošta a spoje a tiež zdravotníctvo.

Najväčší vplyv na celkovú infláciu majú dlhodobo vyššie ceny potravín s nealko nápojmi. Dynamika rastu cien potravín sa spomaľuje už šiesty mesiac, v septembri boli medziročne drahšie o 11,3 %.

Drahší ostal cukor aj džem

Tempo medziročného rastu sa spomalilo vo všetkých deviatich zložkách potravín. Viac ako 20-percentný medziročný rast cien zostal už iba pri cukre, džeme a cukrovinkách.

Rast cien v porovnaní so septembrom 2022 v odbore bývanie a energie klesol na úroveň 6,5 %, čo je najnižšia hodnota rastu cien od konca roka 2021.

Napriek medzimesačnému zdraženiu boli pohonné látky stále o 0,6 % lacnejšie ako pred rokom. Zdynamizoval sa však rast cien v skupine dopravné služby na úroveň 22,5 %.

Viac platíme aj za alkohol

Výraznejšiemu poklesu celkovej inflácie zabránil nárast cien v odbore pošta a spoje, najmä pre zvýšenie poplatkov telekomunikačných operátorov na hodnotu 5,1 %.

Podobne negatívne na infláciu vplýval aj rast cien v odbore alkoholické nápoje a tabak, spotrebitelia za ne platili v priemere o 9,4 % vyššie sumy ako pred rokom.

Index spotrebiteľských cien sa v septembri tohto roka medziročne zvýšil za domácnosti zamestnancov o 8,2 %, za nízkopríjmové domácnosti o 8,5 % a za domácnosti dôchodcov o 7,9 %.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ŠÚ Štatistický úrad SR