Vyššie ceny za tabak aj alkohol, konsolidácia si podľa analytikov vyžaduje reformu daňového systému

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Cigarety, cukor a alkohol.
Cigarety, cukor a alkohol. Foto: SITA/koláž SITA Webnoviny
Tento článok pre vás načítala AI.

Udržateľnosť slovenských verejných financií patrí k najhorším v rámci všetkých členských krajín Európskej únie a predstavuje zásadnú zraniteľnosť slovenskej ekonomiky.

Široký zoznam opatrení

Konštatujú to analytici Národnej banky Slovenska (NBS) vo svojom komentári. Finančné trhy nás v súčasnosti podľa analytikov zaraďujú medzi krajiny s jednou z najvyšších úrovní rizikových prirážok v EÚ.

„Postupná, no nekompromisná konsolidácia je preto nevyhnutná pre udržanie verejného dlhu na únosných úrovniach a udržania si dôvery investorov a ratingu krajiny,“ uvádzajú analytici centrálnej banky.

Konsolidáciu potrebného rozsahu bude nutné uskutočniť podľa nich cez obe strany rozpočtu. Teda cez vyššie daňové príjmy a škrtanie výdavkov, pričom štruktúra požadovanej konsolidácie bude závisieť najmä od preferencií budúcej vlády.

Začiatkom októbra predstavila úradnícka vláda široký zoznam opatrení, ktoré majú pomôcť požadovanú konsolidáciu vyskladať.

Zvýšenie spotrebnej dane

Najväčší priestor na konsolidáciu analytici národnej banky identifikovali primárne v troch oblastiach. Prvou sú zmeny v daňovej oblasti.

Mala by to byť reforma daňového systému, najmä smerom k jeho zjednodušeniu, rušeniu daňových výnimiek a oslobodení a k zvyšovaniu menej škodlivých daní.

Zvýšiť by sa mohli spotrebné dane na tabak a alkohol, daňové zaťaženie hazardu, prípadne aj zdaniť nezdravé potraviny, teda sladkosti či slané pochutiny. Potenciálny prínos pre rozpočet by bol zhruba 1 mld. eur.

Druhou oblasťou je vyššia adresnosť sociálnej politiky. Teda mala by to byť adresnejšia sociálna politika vlády, najmä vďaka odbúraniu neefektívnych sociálnych dávok.

Náklady na chod štátu

Potenciálny prínos pre štátny rozpočet je 1,2 mld. eur. Treťou oblasťou je zníženie nákladov na chod štátu a menej efektívne dotácie s potenciálnym prínosom 1,1 mld. eur.

Úspešná konsolidácia bude podľa analytikov taká, ktorá sa v krátkodobom horizonte čo najmenej dotkne ohrozených skupín obyvateľov, v strednodobom horizonte čo najmenej obmedzí ekonomický rast a zároveň zlepší dlhodobý výhľad udržateľnosti verejných financií.

„Pri výraznejších problémoch s udržateľnosťou verejných financií treba navyše dbať na včasnosť konsolidácie,“ myslia si analytici národnej banky.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaNBS Národná banka Slovenska