Inflácia sa zrejme mierne zrýchli aj v decembri, stále najmä pod vplyvom drahších potravín. Myslí si to analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.
Ceny tovarov a služieb vzrástli v novembri medziročne o 15,4 percenta. Je to podľa Štatistického úradu SR stále najvyššia úroveň za posledných viac ako 22 rokov.
Tlmenie rastu cien energií
V januári o výške inflácie rozhodnú predovšetkým regulované ceny energií pre domácnosti. V prípade, že by štát netlmil rast cien energií pre domácnosti, inflácia v januári by sa podľa Koršňáka zrýchlila nad 30 %.
V prípade, že sa však naplnia ohlásené opatrenia na tlmenie rastu cien energií pre domácnosti, ktoré sú však podmienené schválením štátneho rozpočtu, inflácia by sa už v januári nemala ďalej zrýchľovať. Naopak, dynamika jej medziročného rastu by sa mohla podľa Koršňáka mierne spomaliť.
Reálne mzdy Slovákov prvýkrát klesli vo všetkých odvetviach. Ktorých sa to dotklo najviac?
Ďalšiemu zrýchľovaniu medziročného rastu by však, najmä v úvodnej fáze roka, mali brániť i technické faktory, a to predovšetkým vysoká porovnávacia báza z tohto roka.
Postupne by sa však mali podľa analytika čoraz viac prejavovať aj efekty pomalšieho ekonomického rastu a najmä slabnúcej spotreby, či uťahovania menových podmienok.
Inflácia bude na dvojciferných úrovniach
Sekundárne efekty vysokých cien energií by na druhej strane mohli tlačiť ceny v ekonomike nahor. „Inflácia tak najskôr zotrvá v dvojciferných hodnotách i počas väčšiny budúceho roka a jej návrat pod 10 % očakávame až v jeho samotnom závere,“ dodal Koršňák.
Inflácia na Slovensku dosiahla nový rekord. Ktoré ceny sa zvýšili najviac?
Analytička Wood & Company Eva Sadovská očakáva, že aj v roku 2023 bude rast cien tovarov a služieb výrazný.
„V budúcom roku určite na nízku infláciu, napríklad okolo dvojpercentného inflačného cieľa eurozóny, môžeme zabudnúť. Počas niektorých mesiacov roku 2023 sa inflácia bude naďalej pohybovať na dvojciferných úrovniach,“ skonštatovala Sadovská.