Odhadovaný rast ekonomiky v tomto roku ponechávajú analytici rezortu financií oproti februáru bez zmeny na úrovni 3,3 %, budúcoročný odhad navýšili o 0,2 percentuálneho bodu.
Slovenské hospodárstvo v tomto roku stúpne o 3,3 % a v budúcom roku zrýchli svoj rast na 4,2 %. Vyplýva to z aktuálnej prognózy Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií, v ktorej analytici rezortu ponechali tohtoročnú prognózu oproti poslednej z februára bez zmeny, kým budúcoročný odhadovaný rast navýšili o 0,2 percentuálneho bodu. V ďalších rokoch inštitút očakáva rast slovenskej ekonomiky na úrovni 4,4 % v roku 2019 a 3,9 % v roku 2020. Zároveň mierne navýšili predpokladaný rast zamestnanosti v nasledujúcich rokoch, rast nominálnych miezd a taktiež predpokladajú rýchlejší rast cien v tomto roku.
Zdrojom má byť domáci dopyt
Zdrojom tohtoročného hospodárskeho rastu má pritom podľa prognózy byť najmä domáci dopyt, keď spotreba domácností dosiahne najrýchlejšie tempo rastu od krízy v roku 2009. Pridať by sa mali aj súkromné investície. Na trhu práce sa očakáva vytvorenie vyše 40 tis. nových pracovných miest, čo by malo stlačiť mieru nezamestnanosti na historické minimum. V budúcom roku má ekonomika zrýchliť tempo aj vďaka exportu, ktorému pomôže najmä spustenie nových výrob v automobilkách Volkswagen či Jaguar Land Rover. O rok neskôr má potom dosiahnuť pokrízový rastový vrchol.
Novú prognózu odprezentovali na pondelňajšej tlačovej konferencii minister financií Peter Kažimír spoločne s premiérom Robertom Ficom. Predseda vlády nové dáta okomentoval slovami, že potvrdzujú, že krajine sa darí a „táto vláda má obrovské výsledky“. Zároveň potvrdil, že ambíciou vlády je udržať krajinu v jadre Európskej únie, a preto pochválil ministra financií aj za dosahované výsledky v riadení verejných financií, ktoré sú podľa Fica v tejto súvislosti dôležitým faktorom.
Minister financií Peter Kažimír dodal, že slovenskému hospodárstvu v nasledujúcich rokoch budú pomáhať významné investície v automobilovom priemysle, pozitívom však je, že výraznú úlohu stále má zohrávať aj domáca spotreba. Štruktúru rastu tak považuje za vyváženú. Riziká prognózy minister vníma najmä v externom prostredí, napríklad v možnom negatívnom vplyve brexitu či situácie v talianskom bankovom sektore.
Zamestnanosť by mala rásť
Zamestnanosť by podľa aktuálnej prognózy rezortu financií mala v tomto roku stúpnuť až o 1,8 %, v budúcom roku o 1,2 % a v nasledujúcich dvoch rokoch zhodne o 1 %. Pre roky 2018 až 2020 pritom inštitút prognózu rastu zamestnanosti navýšil zhodne o 0,1 percentuálneho bodu.
Rovnako o 0,1 percentuálneho bodu navýšili odhad rastu nominálnych miezd v tomto roku na 3,6 % a o 0,2 percentuálneho bodu v roku 2018 na 4,6 %. Reálne mzdy by tak mali v tomto roku stúpnuť o 2,2 % a v roku 2018 o 2,9 %. Miera nezamestnanosti by zase po tohtoročných 8,2 % mala postupne klesať na 7,5 % v budúcom roku, 6,9 % v roku 2019 a 6,2 % v roku 2020.
Odhad rastu spotrebiteľských cien analytici rezortu financií v tomto roku navýšili o 0,2 % na 1,3 %. Následne by sa mala inflácia približovať k hranici 2 % a v roku 2020 by mala už dosiahnuť 2,1 %.