Finančný majetok domácností na Slovensku v tomto roku prerušil svoj doterajší dlhodobý rast. K prvému polroku klesol oproti záveru vlaňajška o 2,3 % a v druhom polroku tento pokles podľa analytikov VÚB banky pravdepodobne pokračuje.
Po predchádzajúcich rokoch prudkého rozmachu finančného majetku tak podľa nich prichádza tento rok k obratu, ktorý môže mať významné dopady na spotrebiteľské správanie domácností.
Prehodnocujú sa aj reálne aktíva
V druhom štvrťroku sa znížila hodnota všetkých hlavných sledovaných tried aktív, teda držanej hotovosti, vkladov, dlhopisov, akcií, hodnota úspor v životnom poistení či v dôchodkových fondoch.
„Súdiac podľa čiastkových údajov, finančné aktíva domácností pokračovali v poklese aj v treťom kvartáli tohto roka,“ konštatujú analytici VÚB banky.
Európania musia škrtiť svoje rozpočty, pre úsporné opatrenia sú "ľahší" o asi 3-tisíc eur
Vklady domácností v bankách, ktoré sa na celkových finančných aktívach podieľajú takmer polovicou, sa k septembru oproti júnu znížili o ďalších zhruba 170 mil. eur, teda o 0,4 %.
Okrem finančných aktív sa však postupne prehodnocujú ceny reálnych aktív, vrátane nehnuteľností. „To pre našinca môže mať ešte výraznejší dopad ako pokles hodnoty finančných aktív, keďže drvivá väčšina celkového majetku občanov na Slovensku, okolo 80 percent, tkvie v reálnych a nie finančných aktívach,“ uvádza sa v analýze.
Trend sa už otočil
Trend doterajšieho rastu cien sa však už aj na Slovensku zjavne otočil. A s nastupujúcou recesiou, pokračujúcim rastom úrokových sadzieb, životných nákladov, ako aj cien energií a ostatných prevádzkových nákladov bývania je podľa analytikov zrejme len otázkou času, kedy majitelia nehnuteľností pocítia pokles ich trhovej hodnoty.
Tento rok si teda majetok domácností nepolepší, práve naopak. Bude to mať dopady na spotrebu, úspory a ďalšie rozhodnutia domácností.
Štrnásty dôchodok bude maximálne 210 eur. Kalkulačka vám vypočíta, koľko v decembri dostanete
Po predchádzajúcich rokoch hojnosti na finančných aj realitných trhoch sa tak domácnosti budú musieť naučiť prispôsobovať sa skromnejším časom.
Zhodnotenie majetku ako „vankúš“ na preklenutie horších časov či zabezpečenie post-produktívnej časti života bude podľa analytikov VÚB banky zrejme menšie ako sa mnohí nazdávali ešte pred pár mesiacmi.
Odhady sú pesimistické
Navyše, v prostredí nastupujúcej recesie, vysokej inflácie cien základných životných potrieb, vrátane energií, ale aj splátok úverov, majú domácnosti len veľmi obmedzené možnosti ako si tento vankúš „dofúknuť“ zvýšenou tvorbou úspor.
Úspory, ktoré k budovaniu finančného majetku v ostatných rokoch prispievali nadpriemerne, sa tento rok už vyvíjajú opačným smerom vo všetkých západných krajinách.
Minimálny dôchodok sa má opäť naviazať na životné minimum. Čo to bude znamenať?
Tvorba úspor systematicky klesá aj u nás a v októbri dosiahla jej očakávaná miera najnižšiu úroveň za ostatných desať rokov.
Podľa odhadov NBS a ďalších inštitúcií má miera úspor domácností na Slovensku našliapnuté v tomto aj ďalšom roku k poklesu na úrovne okolo piatich percent z disponibilného príjmu, čo je polovica priemeru predchádzajúcich troch rokov a blízko historického minima.