Zavedenie eura pred dvadsiatimi piatimi rokmi zásadne zmenilo Európu, keď umožnilo ľuďom v rôznych krajinách používať tie isté bankovky a mince. Ako však povedal člen výkonnej rady ECB Piero Cipollone, dnes v digitálnom veku čelíme výzvam, ktoré prichádzajú s fragmentovaným platobným systémom. Hoci v niektorých mestách, ako sú Madrid a Paríž, môžeme jednoducho platiť bezkontaktne, na nemeckom či rakúskom vidieku je často potrebná hotovosť.
Digitálne euro by podľa návrhu existovalo súbežne s bankovkami, poskytovalo by bezplatnú možnosť digitálnych platieb naprieč eurozónou a eliminovalo by aktuálnu fragmentáciu. „Mohli by ste ním platiť vo všetkých krajinách eurozóny, čo by ešte viac zjednodušilo cestovanie,“ uvádza Cipollone.
Slovákov stále viac zaujíma digitálne euro, ale majú aj obavy, ukazuje štúdia centrálnej banky
Platby by bolo možné realizovať prostredníctvom aplikácie digitálneho eura, bankovej aplikácie alebo fyzickej karty, a to aj v situáciách, keď nemáte prístup k hotovosti. Okrem bežných platieb by digitálne euro umožňovalo aj riešenie pre núdzové platby offline, čím by zvyšovalo spoľahlivosť platobného systému.
„Pri používaní offline by navyše údaje o osobných transakciách zostali súkromné – boli by známe len vám a príjemcovi platby,“ dodáva Cipollone.
Európska centrálna banka plánuje začať s vydaním digitálneho eura po stanovení príslušného právneho rámca európskymi zákonodarcami.