Slovensko podľa oficiálnych štatistík Eurostatu prestalo po roku 2015 dobiehať priemer Európskej únie (EÚ) v hrubom domácom produkte (HDP) na obyvateľa, keď sa vezmú do úvahy rozdiely v cenových úrovniach medzi členskými štátmi.
Analýza Inštitútu sociálnej politiky
Nová analýza Inštitútu sociálnej politiky (ISP) skúma dôvody, prečo Slovensko v tejto štatistike zaznamenalo medzi rokmi 2015 a 2016 náhly a podozrivo výrazný pokles, po ktorom nasledovalo ďalšie vzďaľovanie sa bohatším krajinám EÚ. Nepriaznivý vývoj štatistík o HDP na obyvateľa v parite kúpnej sily bol v uplynulých rokoch častou témou odbornej aj verejnej diskusie.
Sociálna poisťovňa prepracovala návrh svojho rozpočtu, rekordnú pomoc požadovanú od štátu ešte viac zvýšila
„Ide o veľmi dôležitú otázku, pretože od týchto štatistík sa odvíjajú nielen mnohé medzinárodné porovnania, ale aj nákladovosť financovania štátneho dlhu a výška pridelených európskych štrukturálnych a investičných fondov,“ uvádza autor analýzy Marek Hlaváč.
Nepriaznivý vývoj štatistík
Analýza ISP dospieva k záveru, že nepriaznivý vývoj v oficiálnych štatistikách je ovplyvnený nedostatkami vo vstupných dátach, ktoré Slovensko dodáva do výpočtov Eurostatu. Najdôležitejšími faktormi sú nadhodnotenie výdavkov na nájomné v národných účtoch po ich rozsiahlej revízii v roku 2019, ako aj vykazovanie príliš nízkej plochy domov a bytov.
Slováci majú takmer rovnaké obavy o budúci dôchodok ako Gréci
Po oprave týchto nedostatkov by podľa analýzy ISP slovenské HDP na obyvateľa v parite kúpnej sily v roku 2022 dobiehalo úroveň priemeru EÚ na 71 %, čo je o tri percentuálne body viac, než uvádzajú oficiálne štatistiky Eurostatu. Tieto hodnoty však podľa analýzy naďalej naznačujú stagnáciu až pokles oproti úrovni dobiehania, ktorú Slovensko dosahovalo v roku 2016.
Posledné miesto v EÚ
Napriek stagnácii však podľa analýzy nie sme vo výške čistých zárobkov domácností na poslednom mieste spomedzi členských štátov Európskej únie, ako uvádza Eurostat.
Vyššie dôchodky majú od októbra desaťtisíce penzistov, pomohla im zmena legislatívy
„V porovnaní so zvyškom EÚ boli síce v roku 2022 čisté zárobky domácností na Slovensku veľmi nízke, ale vyššie než v Chorvátsku a v najmenej zarábajúcom Bulharsku,“ uvádza Inštitút sociálnej politiky ako hlavný analytický a poradný útvar Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.