- aktualizované 30. septembra o 10:57
Národná banka Slovenska (NBS) zlepšuje prognózu vývoja slovenskej ekonomiky na tento rok. V najnovšej predikcii, ktorú zverejnila v stredu, totiž očakáva, že hospodárstvo Slovenska sa v tomto roku prepadne o 8,2 %, čím zlepšila poslednú prognózu o2,1 percentuálneho bodu.
Analytici centrálnej banky očakávajú, že predkrízovú úroveň dosiahne slovenská ekonomika až v polovici roka 2022. Centrálna banka súčasne mierne znížila odhad hospodárskeho oživenia na budúci rok o 2,8 percentuálneho bodu a očakáva tak rast ekonomiky o 5,6 %. O 0,3 percentuálneho bodu znižuje aj odhad rastu ekonomiky na rok 2022 na 4,2 %.
Oživenie bude pomalšie
Postupný nábeh podnikov a prevádzok na vyšší stupeň aktivity po útlme v jarných mesiacoch podľa NBS prináša očakávaný návrat na rastovú trajektóriu a oživenie v tvare písmena „V“. Oproti júnovej predikcii by však malo byť oživenie v ďalšom období pomalšie.
„Hlavnou črtou je naša opatrnosť a pretrvávajúca neistota kvôli pandémii,“ povedal na tlačovej besede guvernér NBS Peter Kažimír. Podľa neho vo vývoji ekonomiky dominujú negatívne riziká nad pozitívnymi a oživenie ekonomiky je krehké. Zdôraznil, že je potrebné pokračovať vo fiškálnych a menových opatreniach. „Je potrebné rýchlo a razantne začať s fiškálnymi stimulmi, ktoré budú založené na pláne obnovy,“ tvrdí šéf NBS. Oživenie v budúcom roku bude podľa neho pomalšie, ako centrálna banka očakávala v júni tohto roka.
O prácu prídu ďalší ľudia
Podniky na Slovensku podľa neho čelia ťažkej situácii a neistote. V budúcom roku môže podľa Kažimíra prísť na Slovensku o prácu ďalších 30-tisíc ľudí. Doteraz na Slovensku v tomto roku ubudlo 45-tisíc pracovných miest a do konca tohto roka môže prácu stratiť ďalších 10-tisíc ľudí. Nezamestnanosť na Slovensku môže podľa Kažimíra budúci rok presiahnuť osem percent. Okrem rastúcej miery nezamestnanosti Slovensko čaká aj zníženie reálnych miezd v súkromnom sektore. „V súkromnom sektore tak dochádza k prepadu nominálnych aj reálnych miezd,“ tvrdí Kažimír. Inflácia na Slovensku by mala v nasledujúcich dvoch rokoch dosiahnuť okolo jedného percenta. Priemerná nominálna mzda by sa mala v tomto roku zvýšiť o 1,3 percenta, v roku 2021 o 4,9 percenta a v roku 2022 o 4,2 percenta. Zamestnanosť na Slovensku sa má tento rok medziročne prepadnúť o 2,2 percenta a v roku 2021 o 1,3 percenta. Až v roku 2022 by mala zamestnanosť vzrásť o 1,1 percenta.
Pomôcť by mohla vakcína
Pre budúce roky bude podľa Kažimíra kľúčové, ako sa bude vyvíjať slovenská ekonomika v prvom polroku budúceho roka. Okrem základného scenára vývoja ekonomiky NBS počíta aj s ďalšími dvomi scenármi, optimistickým a pesimistickým. Optimistický scenár vychádza z utlmenia nárastu infekcií, objavenia vakcíny čo najskôr a z uvoľňovania prijatých opatrení. Naopak, pesimistický variant počíta s dlhším pretrvávaním pandémie a s meškaním vakcíny proti koronavírusu. Podľa týchto scenárov by sa ekonomika na Slovensku mala v tomto roku prepadnúť o 6 až 8 percent a budúci rok by mal rast hospodárstva stúpnuť od nula do 10 percent. „Najviac však veríme základnému scenáru,“ povedal Kažimír. V základnom scenári je podľa neho zapracovaná miernejšia druhá vlna pandémie.