Pre obavy o rast svetovej ekonomiky a ďalší výrazný pokles cien ropy sa záujem investorov opäť upriamil na bezpečné aktíva ako je zlato.
Ceny ropy v utorok oslabili už druhý deň v rade. Nádeje, že krajiny produkujúce ropu uzavrú dohodu o znížení ťažby, čo by viedlo k postupnému zmenšeniu najväčšieho ropného prebytku za posledné dekády a nárastu cien, sa rozplynuli. Zvýšili sa aj obavy, že mierne zimné počasie v USA utlmí dopyt po rope.
Žiadna dohoda
Minulý týždeň ceny výrazne posilnili, keď ruský minister pre energetiku oznámil, že Saudská Arábia navrhla, aby všetky krajiny produkujúce ropu znížili svoju ťažbu. Avšak neprišla žiadna dohoda a aj pondelkové rokovania medzi ruským ministrom pre energetiku a venezuelským ministrom pre ropu skončili bez výsledku. Britská ropa Brent oslabila o 4,4 % na 32,72 USD za barel a ľahká americká ropa zlacnela o 5,5 % na 29,88 USD za barel. Po ukončení obchodovania Americký ropný inštitút zverejnil údaje, podľa ktorých sa v USA v minulom týždni zásoby ropy zvýšili o 3,8 mil. barelov. V reakcii americká ropa oslabila na 29,57 USD za barel.
Zlato opäť láka investorov
Ceny zlata v utorok počas obchodovania dosiahli trojmesačné maximum. Pre obavy o rast svetovej ekonomiky a ďalší výrazný pokles cien ropy sa záujem investorov opäť upriamil na bezpečné aktíva ako je zlato. V pondelok zverejnené slabé priemyselné údaje z Číny zdôraznili výzvy, ktorým v súčasnosti čelí svetové hospodárstvo. Počas dňa sa cena zlata zvýšila na 1 130,30 USD za uncu, čo je najvyššia hodnota od 3. novembra minulého roka. Spotová cena zlata o 20:10 GMT bola vo výške 1 128,31 USD za uncu a aprílové dodávky oslabili o 0,07 % na 1 127,20 USD za uncu.