Ekonóm Saxo Bank Christopher Dembik upozorňuje, že tzv. peniaze z helikoptéry môžu naraziť na technické a aj na právne problémy.
Po posledných opatreniach Európskej centrálnej banky (ECB), ktorých cieľom je zrýchliť ekonomický rast a mieru inflácie, sa vynárajú aj otázky, aké kroky môžu ešte bankári podniknúť. Hlavný ekonóm ECB Peter Praet pritom po posledných krokoch banky nevylúčil ani extrémny scenár, kedy by ECB tlačila nové peniaze a dávala ich priamo ľuďom. V ekonomickej teórii sa tento postup označuje aj ako „vyhadzovanie peňazí z helikoptéry“.
Doterajšie kroky nezaberajú
Ekonóm Saxo Bank Christopher Dembik pripomína, že ECB sa doteraz snažila povzbudiť banky k novým úverom zredukovaním nákladov na úvery cez medzibankový peňažný trh. Dodáva však, že ovplyvniť reálnu ekonomiku sa zatiaľ do takej miery, ako plánovala, nepodarilo. „Náklady firiem na požičiavanie si, či už na kapitálovom trhu, alebo od komerčných bánk, síce klesli, problémom však je to, že nízke sadzby automaticky nespustili dostatočné oživenie súkromných investícií,“ upozorňuje Dembik.
ECB môže podľa ekonóma zatlačiť sadzby, ako len bude možné, no keď nie je dostatočný dopyt po úveroch, rast a inflácia sa nenaštartujú. „Spomalenie obehu peňazí je tak ako v USA, tak i v eurozóne, perfektným príkladom tejto tendencie. Problém sa objavil po kríze v roku 2008,“ dodáva Dembik.
Priniesli by extrémne opatrenia okamžité účinky ?
Podľa analytika Saxo Bank sa preto ponúka otázka, prečo nedistribuovať peniaze do domácností priamo, keď to nefunguje cez banky? Jednou z ciest, ako to dosiahnuť, by mohlo vyčlenenie istej sumy peňazí na špeciálnom účte v banke. Prostriedky by mohli byť použité len na splatenie už existujúceho dlhu. Pre dlžníkov by bol účinok okamžitý: zníženie dlhu, znovuzískanie spotrebiteľskej dôvery a zvýšenie kúpnej sily pre ďalšiu spotrebu. „Pre tých, ktorí nie sú zadlžení, by mohlo byť podmienkou získania peňazí investovať ich do infraštruktúrneho projektu, čo by stimulovalo investície a prinieslo dlhodobý zisk,“ dodáva Christopher Dembik.
Existuje však viacero rizík
Ekonóm Saxo Bank upozorňuje, že implementácia takého postupu by samozrejme nebola jednoduchá. „Peniaze z helikoptéry môžu naraziť na technické a bezpochyby i na právne problémy. Je veľmi pravdepodobné, že Nemci budú potrebovať vyjadrenie ich ústavného súdu,“ konštatuje Dembik.
Kroky k podpore ekonomiky urobila ECB tento mesiac
ECB už podnikla viacero krokov, aby podporila ekonomický rast a rast cien. V prvej polovici marca banka znížila hlavnú refinančnú sadzbu na nulu z úrovne 0,05 %. Zároveň rozšírila svoj program kvantitatívneho uvoľňovania a bude mesačne na nákup aktív vynakladať 80 mld. eur namiesto doterajších 60 mld. eur.
Depozitnú sadzbu ECB posunula hlbšie do negatívneho teritória a to na – 0,4 % z úrovne – 0,3 %, čiže komerčné peňažné ústavy, ktoré budú mať vklady v centrálnej banke, za to budú platiť viac. Prezident ECB Mario Draghi po aktuálnych rozhodnutiach vyhlásil, že sadzby zostanú na súčasnej nízkej úrovni dlhší čas, prípadne sa ešte znížia.