Akciový trh v USA uzatvoril vo štvrtok so zmiešanými výsledkami. Technologický index Nasdaq ale uzatvoril na novom historickom maxime. Darilo sa technologickým firmám a priemyselným výrobcom, čo kompenzovalo strany bánk, poisťovní a ďalších odvetví. V centre pozornosti zostáv úsilie o zastavenie epidémie pľúcneho ochorenia, ktoré sa šíri z Číny. Obavy, že vírus prerastie do globálnej epidémie, podporili dopyt po vládnych dlhopisoch a iných aktívach, ktoré sa v čase ekonomickej neistoty považujú za bezpečnejšie.
Index S&P 500 posilnil o 0,1 % na 3 325,54 bodu a Nasdaq o 0,2 % na 9 402,48 bodu. Dow Jones klesol o 0,1 % na 29 160,09 bodu.
Akciové trhy v Ázii v piatok mierne posilnili. Deň pred začiatkom osláv nového lunárneho roka bola objem obchodov utlmený. Hlavný tokijský index Nikkei 225 posilnil o 0,1 % na 23 811,54 bodu, hongkonský Hang Seng o 0,2 % na 27 949,64 bodu, austrálsky ASX/200 o 0,2 % na 7 100,30 bodu. Burzy v Šanghaji, pevninskej Číne, Južnej Kórei a na Taiwane boli zatvorené.
Niektoré mestá sú uzavreté
Čínske úrady pre epidémiu koronavírusu zrušili všetky veľké verejné podujatia súvisiace s novým rokom. Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom medzitým stúpol na 830. Zomrelo už 26 ľudí, väčšina z nich pochádza z mesta Wu-chan alebo s ním má nejaké spojenie. Vírus hlásia aj z Hongkongu či Macaa. Dostal sa aj do USA, Japonska, Thajska, Južnej Kórey, Taiwanu, Singapuru a Vietnamu. Čínske úrady v snahe zabrániť šíreniu vírusu uzavreli najmenej osem miest, ktoré majú dovedna zhruba 25 miliónov obyvateľov.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zatiaľ v súvislosti s vírusom nevyhlásila globálnu epidémiu. Vyhlásenie by mohlo zvýšiť zdroje na boj proti hrozbe, ale má zároveň potenciál spôsobiť ekonomické škody, čo ho robí politicky náročným, pripomína agentúra AP.