ČUNOVO 16. augusta (WEBNOVINY) – Fakt, že Slovensko je vo vodnom slalome lídrom svetového renkingu, potvrdili vodáci spod Tatier aj na XI. majstrovstvách Európy, ktoré sa počas uplynulého víkendu uskutočnili v Čunove. V areáli Divoká voda vylovili deväť medailí, z toho päť zlatých a po dve strieborné a bronzové. Zaokrúhlili tak počet získaných vzácnych kovov zo všetkých kontinentálnych šampionátov na rovných 60. Z tohto počtu má až 31 najvyšší lesk, 17 je vicemajstrovských a rovný tucet bronzových.
Michal Martikán má po víkende vo svojej vitríne už jedenásť titulov majstra Európy, celkovo 14 medailí. V počte pódiových umiestnení tak preskočil Elenu Kaliskú, ktorá má trinásť vzácnych kovov a tento šampionát sledovala iba z brehu kanála s rukou v dlahe. Medailové jubileum mohol oslavovať aj Alexander Slafkovský, ktorý v nedeľu po pretekoch C1 vystúpil na stupienky pre medailistov desiatykrát v kariére.
Jana Dukátová si odváža z Čunova tri medaily – z každého druhu jednu. Stala sa tak vôbec prvou slalomárkou v histórii, ktorá na jednom vrcholnom podujatí brala tri kovy. Zaujímavosťou je, že všetky doterajšie mala zo súťaže družstiev, teraz získala prvé dve v individuálnych pretekoch – zlato v K1 a striebro v C1. Rovnako si prvýkrát vyskočil na „debnu“ v pretekoch jednotlivcov aj kanoista Matej Beňuš – skončil v C1 druhý.
Do zoznamu slovenských medailistov pribudli dve mená – Katarína Macová, ktorá sa stala premiérovou majsterkou starého kontinentu v ženskom C1, a Dana Beňušová, ktorá na poslednú chvíľu nahradila v zostave zranenú Elenu Kaliskú a bola členkou bronzového tímu kajakárok. Zoznam tak má už 23 mien.
V celkovom rebríčku slovenských medailistov došlo iba k minimálnym zmenám. Michal Martikán si upevnil pozíciu na jeho čele. Do desiatky najlepších sa vtlačil Matej Beňuš, ktorý bol členom zlatého družstva v 3xC1 a v pretekoch jednotlivcov získal striebro. Vytlačil z nej Gabrielu Broskovú Zamiškovú.
Prvýkrát vyšli na ME medailovo naprázdno súrodenci Pavol a Peter Hochschornerovci. V súťaži družstiev skončili na piatom a v individuálnych pretekoch ne siedmom mieste. Prerušili tak svoju sériu, ktorú ťahali od roku 1998, kedy sa II. ME konali v českej Roudnici nad Labem. Ich mená chýbajú aj v zozname z roku 2004, ale oni vtedy šampionát v macedónskom Skopje vynechali pre prípravu na OH v Aténach, kde si vybojovali svoje druhé olympijské
Celková bilancia slovenských reprezentantov na doterajších jedenástich ME vo vodnom slalome:
Celková bilancia: 31 zlatých – 17 strieborných – 12 bronzových
Celkový rebríček slovenských medailistov z ME vo vodnom slalome:
1. Michal Martikán 11 – 3 – 0
2. Elena Kaliská 8 – 4 – 1
3. Pavol a Peter Hochschornerovci 7 – 2 – 2
4. Juraj Minčík 5 – 3 – 0
5. Alexander Slafkovský 4 – 4 – 2
6. Jana Dukátová 3 – 4 – 1
7. Ladislav a Peter Škantárovci 3 – 1 – 3
8. Matej Beňuš 3 – 1 – 0
9. Gabriela Stacherová 2 – 4 – 1
10. Milan Kubáň – Marián Olejník 2 – 1 – 2
11. Gabriela Brosková-Zamišková 2 – 1 – 0
12. Dušan Ovčarík 1 – 1 – 0
13. Ján Šajbidor 1 – 0 – 1
14. Juraj Ontko 1 – 0 – 0
Pavol Hric – Roman Vajs 1 – 0 – 0
Katarína Macová 1 – 0 – 0
17. Roman Štrba – Roman Vajs 0 – 1 – 1
18. Miroslav Stanovský 0 – 1 – 0
19. Peter Cibák 0 – 0 – 2
20. Ľuboš a Peter Šoškovci 0 – 0 – 1
Tomáš Mráz 0 – 0 – 1
Tomáš Kučera – Ján Bátik 0 – 0 – 1
Dana Beňušová 0 – 0 – 1
SITA