Súčasťou Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Leopoldove je oddiel s odsúdenými na doživotie, v ktorom je v súčasnosti 30 mužov, pričom ďalší štyria odsúdení na doživotie vykonávajú trest v štandardných oddieloch.
Maximálny stupeň stráženia
Ako ďalej informoval tlačový odbor Ministerstva spravodlivosti SR, v ústave s kapacitou 1072 odsúdených si aktuálne odpykáva trest 952 osôb, z toho až 336 v maximálnom stupni stráženia. V Ústave na výkon väzby s kapacitou 336 miest je aktuálne umiestnených 198 osôb, z toho 22 žien.
„Spomedzi väzňov momentálne pracuje 549 ľudí, najviac v strednom stupni stráženia. Asi 70 odsúdených pracuje priamo v ústave vo firme na výrobu kovových kontajnerov,“ informovalo ministerstvo. Ďalšou významnou prevádzkou v ústave je podľa rezortu spravodlivosti rekonštrukcia drevených paliet, kde pracuje 48 osôb.
Väzni z Leopoldova volili hlavne Smer, národniari obsadili tretie miesto
„Dovedna tak vo vnútornej prevádzke ústavu našlo prácu 146 ľudí. Pracoviská vedľajšieho hospodárstva zamestnávajú ďalších 381 odsúdených,“ dodalo ministerstvo spravodlivosti.
História ústavu v Leopoldove
História ústavu v Leopoldove siaha do roku 1665, kedy sa za vlády rakúskeho cisára Leopolda I. začala výstavba protitureckej pevnosti. Dokončili ju v roku 1669, čo dokumentuje aj vstupná brána do stráženého objektu. V roku 1855 vydal cisár František Jozef I. dekrét o prebudovaní pevnosti na trestnicu s kapacitou pre tisíc trestancov.
Peter Kažimír je naďalej trestne stíhaný, súd zamietol jeho sťažnosť o zákonnosti obžaloby
V čase výstavby patrila k najväčším v rámci bývalého Rakúsko-Uhorska. Rozprestiera na ploche vyše 267-tisíc metrov štvorcových, len obvodový múr ústavu je dlhý takmer tri kilometre.