BRATISLAVA 14. októbra (WEBNOVINY) – Spôsob, akým vláda Roberta Fica schvália investičnú pomoc pre desať vybraných spoločností, je podľa SDKÚ-DS odsúdeniahodný.
Ako uviedol podpredseda strany Jozef Mikuš, v čase, keď v záujme odľahčenia verejných financií vláda pripravuje plošné zvýšenie daňového, odvodového a poplatkového zaťaženia pre celý podnikateľský stav, zároveň otvára štedrú náruč vyvoleným ziskovým firmám.
Na úľave dani z príjmu im vyčlenila na najbližšie obdobie vyše 121 mil. eur.
Deformujú podnikateľské prostredie
V tomto prípade neobstojí argument, že sleduje rast zamestnanosti na Slovensku prostredníctvom zvýšenej pozornosti niekoľkým veľkým životaschopným projektom.
„Deformovanie podnikateľského prostredia vyvolané štedrou pomocou pre pár firiem bude v časoch zvýšených daní, odvodov a poplatkov ďalším klincom do rakvy iným podnikom, ktoré budú musieť znášať rastúce výdavky a budú nútené znižovať zamestnanosť,“ upozornil Mikuš.
Podľa neho je príznačné pre konanie vlády, že priehrštím rozdáva len ziskovým firmám. Tým pomôže ich majiteľom k vyšším dividendám, lebo nebudú musieť platiť dane zo zisku. „Ak si vládna strana Smer – sociálna demokracia takto predstavuje politiku sociálneho štátu a istôt pre bežných občanov, ako to už dávnejšie hlása, potom sa úplne spreneveruje vlastným vyhláseniam,“ skonštatoval Mikuš.
Nesmeruje do regiónov
Ako Mikuš upozornil, investičná pomoc prednostne nesmeruje do regiónov, kde je mimoriadne vysoká nezamestnanosť, skôr naopak. „To naznačuje, že prioritou nie je vytváranie nových pracovných príležitostí v hladových dolinách,“ komentoval podpredseda SDKÚ-DS.
Druhým neprehliadnuteľným špecifikom podľa neho je, že na poskytnutie investičnej pomoci nebolo treba úradom nasľubovať vytvorenie nových pracovných miest, ale úplne stačilo, ak sa mali zachovať tie existujúce. „Tento precedens degraduje inštitút štátnej pomoc, keď sa namiesto jasných pravidiel presadzuje svojvôľa a klientelizmus,“ dodal Mikuš.
Ministri schválili poskytnutie investičných stimulov pre desiatich investorov na stredajšom rokovaní. Firmy by mali dostať od štátu stimuly vo forme daňových úľav v celkovej výške viac ako 121 mil. eur. Investori by mali na oplátku preinvestovať na Slovensku vyše 388 mil. eur. Vytvoriť by mali viac ako 2 400 nových pracovných miest a udržať vyše 1 500 už existujúcich pracovných miest.