BRATISLAVA 23. februára (WEBNOVINY) – Ministerstvo financií ani vláda sa zavedeniu bankovej dane nebránia. Tvrdí to minister financií Ivan Mikloš. Ako povedal na stredajšej tlačovej konferencii, chcú však postupovať koordinovane na základe diskusií v Európskej únii. Banková daň sa pritom môže stať realitou už od budúceho roka. „Výsledkom týchto diskusií by malo byť s veľkou pravdepodobnosťou od 1. januára budúceho roka smernica o zavedení bankových poplatkov. Presadzujeme, aby sa tie peniaze používali vo zvláštnych fondoch na krytie nákladov prípadnej reštrukturalizácie alebo záchrany bánk,“ uviedol Mikloš.
Koľko by banky mali na týchto poplatkoch odvádzať, minister zatiaľ nekonkretizoval, bude to však určite menej, ako navrhoval opozičný Smer-SD. Ten chcel pasíva bánk zaťažiť daňou najprv vo výške 1,3 % a neskôr 0,7 %. „Návrh Smeru bol iba populistickým gestom, ktoré ak by bolo zavedené, by iba poškodilo slovenskej ekonomike a poškodilo by klientov, pretože banky by premietli takúto výšku bankovej dane do poplatkov a úrokov,“ povedal Mikloš s tým, že podobnú daň zaviedli zatiaľ niektoré krajiny, ktoré mali enormné náklady so záchranou bánk, ale zaviedli ju na rádovo nižšej úrovni, ako to navrhuje Smer. Napríklad vo Veľkej Británii je sadzba len niekoľko stotín percenta.
Slovenská vláda chce pritom podľa ministra presadiť, aby výška novej bankovej dane alebo poplatkov nepoškodila občanov. V navrhovanej výške poškodzovanie ľudí neočakáva. Vláda totiž okrem toho prijíma aj opatrenia, ktoré budú tlačiť na znižovanie poplatkov. Aj v tejto oblasti pritom kritiku Smeru Mikloš odmieta. Vláda Roberta Fica totiž podľa neho pre zlepšenie podmienok ľudí na finančnom trhu neurobila vôbec nič. „Jediné, čo vláda Roberta Fica urobila, bol základný balíček, ktorý bol absolútnym nezmyslom a len prázdnym marketingovým plesnutím do vody, čoho najlepším dôkazom je, že si ho objednalo päť ľudí,“ dodal minister financií.