BRATISLAVA 10. apríla (WEBNOVINY) – Ozdravenie verejných financií bude prvoradým cieľom kabinetu Roberta Fica.
Premiér to uviedol po utorňajšom rokovaní s guvernérom Národnej banky Slovenska Jozefom Makúchom, na ktorom sa zúčastnil aj minister financií Peter Kažimír.
„Potvrdili sme náš záväzok znížiť deficit verejných financií pod 3 % hrubého domáceho produktu v roku 2013,“ konštatoval Fico s tým, že časť konsolidačných opatrení sa bude dotýkať aj bankového a finančného sektora.
Štát bude pritom musieť v nasledujúcich mesiacoch ušetriť na dosiahnutie tohto cieľa zhruba 1,2 mld. eur.
Podľa Kažimíra však bude záujmom vlády ušetriť o zhruba 300 mil. eur viac, aby bolo z čoho financovať aj priority novej vlády.
Ako dodal, konsolidácia bude aj pre krátkosť času musieť prebiehať predovšetkým na strane príjmov. Výdavková oblasť bude rovnako predmetom záujmu, napríklad pri rušení špecializovanej štátnej správy, tá však prinesie výsledky v neskoršom období.
Premiér Fico potvrdil, že opatrenia na príjmovej stránke sa majú týkať najmä tých, ktorí na to majú. Prispieť na konsolidáciu by tak mal bankový a finančný sektor, vysokoziskové firmy a tiež jednotlivci s vysokými zárobkami. Niektoré opatrenia môžu mať pritom iba dočasný charakter.
„Nechceme ísť do žiadnych rozhodnutí, ktoré budú autoritatívne, ale chceme sa dohodnúť s bankovým a finančným sektorom o tom, v akom časovom horizonte sa budú bankové domy spolupodieľať na oživovaní verejných financií,“ povedal Fico.
Smer rokoval aj s bankami
Minister Peter Kažimír dodal, že predstavitelia Smeru-SD s komerčnými bankami rokovali už aj pred voľbami.Z jeho pohľadu je pritom bankový sektor pripravený prispieť k ozdravovaniu verejných financií viac, ako je tomu dnes.
Rokovania s bankami sa pritom podľa neho týkali najmä troch oblastí, a to výšky bankového odvodu, diskusií v rámci programu nákupu štátnych dlhopisov a tiež ochrany spotrebiteľa na finančnom trhu.
Guvernér centrálnej banky Jozef Makúch konštatoval, že na stanovisku centrálnej banky napríklad k bankovej dani sa nič nemení. Tú už v minulosti označil za nie dobré riešenie.
Centrálna banka je tu však podľa neho od toho, aby upozorňovala na riziká, a to bude robiť i naďalej. Premiér tvrdí, že vláda bude názory odborníkov brať vážne. Guvernérovi centrálnej banky dokonca otvára dvere na rokovania vládneho kabinetu.
Podľa SDKÚ bude deficit nižší
Opozičná SDKÚ-DS tvrdí, že Smer-SD sa ocitol v doteraz nepoznanej pozícii. Kým po nástupe k moci v roku 2006 mohla vláda Roberta Fica rozdávať, teraz musí šetriť.Ako sa však píše v tlačovom vyhlásení strany, Ficov kabinet nebude musieť urobiť ani polovicu konsolidačného úsilia, ktoré zvládla vláda Ivety Radičovej.
SDKÚ-DS pritom tvrdí, že obavy súčasného vedenia rezortu financií z horšieho ako rozpočtovaného vývoja štátneho rozpočtu v tomto roku sú neopodstatnené a deficit verejných financií by mal byť dokonca o 0,2 percenta HDP nižší, ako predpokladá rozpočet.
„Minister financií Peter Kažimír veľmi dobre vie, že hotovostné plnenie štátneho rozpočtu za prvé tri mesiace roku nie je pre celoročný výsledok verejných financií v medzinárodnej metodike podstatné,“ uvádza sa vo vyhlásení SDKÚ-DS.
Slovenský štátny rozpočet, ktorý tvorí podstatnú časť verejných financií, skončil ku koncu prvého štvrťroka v deficite 1,155 miliárd eur. V medziročnom porovnaní bol vyšší o 500 miliónov eur. Parlament vlani schválil tohtoročný rozpočet s deficitom 4,6 percenta HDP.
Pôvodný zámer počítal s razantnejšou konsolidáciou až k úrovni 3,8 percenta výkonu ekonomiky, avšak tieto plány narazili na prehlbujúcu sa finančnú a hospodársku krízu a tiež na pád vlády Ivety Radičovej. Štát by tak mal v tomto roku hospodáriť s rozpočtovanými výdavkami na úrovni 17,3 miliárd eur a s príjmami 13,6 miliárd eur. Deficit štátneho rozpočtu by mal prevýšiť 3,6 miliárd eur.