BRATISLAVA 23. mája (WEBNOVINY) – Opatrenia, ktoré prijíma vláda Roberta Fica na tvorbu nových pracovných miest, sú podľa poslanca Ľudovíta Kaníka (SDKÚ-DS) absolútne nedostatočné.
„To nie je liek, to je len náplasť, ktorá utlmí bolesť,“ uviedol v parlamentnej rozprave k správe o aktuálnej situácii na trhu práce na Slovensku a o opatreniach na jej zlepšenie. Vláda podľa Kaníka pri opatreniach na zníženie nezamestnanosti len berie cudzie peniaze a dá ich niekomu, aby si kúpila pracovné miesta.
Neodmieta pritom vládne programy na podporu zamestnávania mladých ľudí do 29 rokov. Tieto projekty však podľa poslanca za SDKÚ-DS pomáhajú len vybranej skupine nezamestnaných a sú len dočasné.
Opatrenia k nezamestnanosti sú nedostatočné, tvrdí Kaník
Na pokles nezamestnanosti na Slovensku je podľa poslanca za SDKÚ-DS potrebné prijať päť opatrení, ktoré by znížili náklady firmám a eliminovali bariéry na tvorbu pracovných miest. SDKÚ-DS navrhuje pokles dane z príjmu právnických osôb z terajších 23 percent späť na 19 percent.
Požaduje tiež pokles odvodov pre nízkopríjmové skupiny zamestnancov, ako aj nižšie ceny elektriny pre podnikateľov. Ako ďalšie opatrenie navrhuje zmenu systému sociálnych dávok tak, aby sa oplatilo pracovať. Piatym návrhom opozičnej SDKÚ-DS je podľa Kaníka zmena Zákonníka práce tak, aby nezdražoval tvorbu nových pracovných miest.
Miera nezamestnanosti na Slovensku podľa Kaníka klesá v posledných mesiacoch „veľmi lenivo a veľmi opatrne“. Upozornil na to, že ak odoznejú sezónne práce, tak Slovensko čaká do konca roka dynamický nárast nezamestnanosti. „Myslím, že bude do konca roka atakovať 16 percent,“ tvrdí Kaník.
Poslanec za Most-Híd József Nagy upozornil na to, že miera nezamestnanosti na Slovensku bola pred rokom nižšia o vyše jeden percentuálny bod. Aktuálny pokles nezamestnanosti pripisuje najmä nástupu sezónnych prác.
Opozičný poslanec nevidí žiadny pokrok v riešení nezamestnanosti tzv. rizikových skupín, ako sú ľudia nad 50 rokov. Pre tých vláda podľa Nagya nepripravila žiadny projekt. Vyzval vládu, aby obnovila protipovodňové programy a dala tak prácu tisícom nezamestnaných.
Kľúčovým faktorom ovplyvňujúci trh práce je hospodárstvo
Rozhodujúci vplyv na trh práce má podľa ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera hospodársky vývoj na Slovensku, ktorý je závislý na vývoji vo svete. Legislatívne opatrenia, ktoré znamenali zvýšenie daní a odvodov, či zmenu Zákonníka práce, podľa neho neovplyvnili negatívny vývoj na trhu práce.
Vláda podľa ministra nedávno prijala prorastové opatrenia, ktoré majú stimulovať vytváranie nových pracovných miest. Situácia na trhu práce je podľa Richtera stále veľmi ťažká. Ako upozornil, miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku v posledných mesiacoch klesá na aktuálnych 14,41 %.
Ako sa uvádza v prerokovávanej správe, kľúčovým faktorom ovplyvňujúcim vývoj na trhu práce je hospodárska situácia. Ministerstvo práce preto v záujme stimulácie trhu práce a okamžitej podpory rastu pracovného trhu v správe uviedlo opatrenia, ktoré majú v čase spomaľovania ekonomického rastu zlepšiť situáciu na trhu práce.
Medzi projekty, ktoré majú priamo finančne podporiť vytváranie pracovných miest v rokoch 2013 až 2015, rezort práce zaraďuje projekty na podporu zamestnávania mladých nezamestnaných do 29 rokov v samospráve a podnikateľských subjektoch, ako aj projekt na podporu znevýhodnených nezamestnaných.
Bezprostredný efekt na zamestnanosť majú mať v krátkodobom horizonte aj prorastové opatrenia. Vytvorenie alebo udržanie 60,2 tisíc pracovných miest majú podporiť príspevok na podporu udržania pracovných miest, príspevok na podporu zamestnávania znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie, či projekt na podporu umiestnenia znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie na trh práce.
Nepriamy efekt na zamestnanosť má mať efektívnejší boj s nelegálnou prácou, zlepšenie podnikateľského prostredia a opatrenia v oblasti obchodu a ochrany spotrebiteľa.