Viete, ako si nájsť prácu, ktorá vás bude baviť? Tu sú naše rady, ako na to

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zena podnikatelka.jpg

Práve ste ukončili školu a chcete si nájsť zamestnanie, posielate životopisy už všade a výsledky sú stále nulové? Hľadanie práce si vyžaduje určitú vytrvalosť, čas a netreba to vzdávať. Pracovných ponúk je mnoho aj pre absolventov, ale aj pre tých, ktorí si hľadajú nové zamestnanie. Skúste si hľadanie práce zjednošiť a skvalitniť pomocou našich rád. 

Ako si nájsť prácu

Ako si nájsť prác? Pri hľadaní práce je dôležitá trpezlivosť. Niektorí ľudia to vzdajú už pri prvých neúspešných pokusoch, a to je chyba! Ponúk na zamestnanie je naozaj veľa a každým dňom hľadajú firmy a spoločnosti nových zamestnancov. Ak ste absolvent, nezamestnaný, alebo nespokojný zamestnanec a chcete si nájsť novú prác, nemali by ste zabúdať na tieto kroky.

Ponuky práce prichádzajú na trh každý deň.
Všetky svoje doterajšie skúsenosti môžete využiť v novom zamestnaní. pixabay.com
  1. Životopis je základ. Dôležitým krokom pre to, aby ste si našli prácu je vytvorenie životopisu. Myslite na to, že životopis je akoby vašou vizitkou, preto by ste nemali zabúdať na jeho štruktúru a hlavne na obsah. Mal by byť napísaný správne, stručne, výstižne a najmä pravdivo. Do životopisu nepíšte dlhé rozvité vety, píšte zrozumiteľne a snažte sa vystihnúť všetko potrebné. Ak máte vytvorenú šablónu, tak pri zasielaní životopisu nezabúdajte aktualizovať dátum. Životopis píšte počítačovou formou, dnes sa životopis rukou nepíše. Mnohé firmy a zamestnávatelia sa rozhodujú aj na základe životopisu, prípadne motivačného listu, ktorý prikladáte len vtedy, ak to od vás žiada potenciálny zamestnávateľ.
  2. Buďte aktívni! Ak si hľadáte prácu musíte byť nadmerne aktívni. Dnes je na trhu práce veľmi veľa konkurencie a potenciálny zamestnávatelia si vyberajú niekedy skutočne len na základe maličkostí, prípadne dosiahnutej praxe a zručností. Dôležité je, aby ste nevyšli z cviku. Neustále sledujte voľné pracovné pozície a ak sa zhodujú s vašimi požiadavkami, tak si určite pošlite životopis. Ak ste náhodou našli dobrú ponuku na zamestnanie, avšak sa vám tam nepozdáva jedno z kritérií, tak to neznamená, že to máte prejsť a ďalej si to nevšímať. Za zaslanie životopisu nič nedáte.  Pošlite životopis, zájdite na pohovor a až potom sa rozhodnite, či je to pre vás vhodné zamestnanie.
  3. Každý krok je pohyb vpred. Niekedy sa snažíte, hľadáte si prácu dni, týždne aj mesiace, avšak stále nič. Ak ste už unavení z neustáleho chodenia z pohovoru na pohovor, prípadne na školenia a rekvalifikácie, tak myslite na to, že sa posúvať každým dňom bližšie k zamestnaniu. Každý kus energie, ktorý investujete do hľadanie práce sa vám vráti a odvďačí. Nesnažte sa zabudnúť na všetky neúspešné pohovory, ale využite svoje nadobudnuté skúsenosti a využite ich pri ďalšom pohovore.
  4. Pracovný pohovor. Jedným z dôležitých krokov, ako si nájsť dobrú prácu je ten, že sa už vopred pripravíte na pracovný pohovor. Životopis je vstupná brána k zamestnaniu, avšak pohovor je konečnou zastávkou pred prijatím do novej práce. Nenechajte preto nič na náhodu a dostatočne sa naň pripravte. Naštudujte si pred pracovným pohovorom všetky základné informácie o spoločnosti, pripravte si otázky a odpovede. Počas pracovného pohovoru je dôležité byť pokojný, aktívny a vedieť správne reagovať. Netreba zabúdať ani na správne oblečenie.
Pri hľadaní práce je potrebné, byť aktívni.
Buďte aktívni, hľadajte si prácu, rekvalifikujte sa, posielajte životopisy. pixabay.com

Ako si nájsť prácu po 50, materskej dovolenke alebo po vysokej škole

Ako si nájsť dobrú prácu po 50? Ako nájsť prácu po materskej dovolenke či vysokej škole? Nájsť si prácu nie je možno až tak veľmi náročné, ale ako si nájsť prácu bez praxe, ak ste práve vyštudovali? Mnohí zamestnávatelia nevyžadujú tri tituly, ale zaujíma ich najmä dostatočná prax a pracovné skúsenosti. Ľudia po 50 majú školu, aj prax a predsa sa tiež začleňujú do rizikovej skupiny ľudí, ktorí majú problém s nájdením kvalitnej práce, a to hlavne na Slovensku. Všetko má svoje výhody a práve vek môže byť tou vašou najsilnejšou stránkou.

Zamestnanie si môžete nájsť aj po 50.
Zamestnávateľov zaujíma dostatočná prax. pixabay.com

Čo využiť pri hľadaní práce po 50?

  • Zúročte všetky svoje doterajšie skúseností z predošlých zamestnaní. Vypracujte si nový životopis, v ktorom uvediete všetky doterajšie zručnosti a svoju prax, ktorú ste doteraz nadobudli. Veľa ľudí po 50 má svoje zázemie, rodinu a preto sa môžu aj naplno venovať svojej práci. Hľadajte si prácu blízko ku vašej doterajšej profesii.
  • Dajte najavo, že máte stále chuť sa vzdelávať a okrem využitia nadobudnutých skúseností, chcete získavať aj nové. Práve vaše doterajšie skúsenosti s novými môžu pôsobiť ako zaujímavý potenciál pre budúceho zamestnávateľa.

Ako si nájsť prácu po materskej?

  • Po materskej dovolenke je ťažšie dostať sa do pravidelného pracovného režimu. Dôležité je už počas materskej dovolenky nevypadnúť z cviku. Ak si nájdete chvíľu pre seba, môžete si postupne hľadať novú prácu. Hľadajte si prácu a zisťujte novinky a požiadavky zamestnávateľov už popri materskej. Neskôr, ak to bude aktuálne, tak sa budete vedieť ľahšie orientovať na trhu práce.
  • Ak ste prerušili svoju doterajšiu prácu kvôli materskej dovolenke, tak sa nebojte návratu do práce. Zúročte všetko to, čo ste sa naučili a nadobudli počas materskej. Dokázali ste sa postarať o svoje dieťa, zvládali ste fungovať v každej nočnej i dennej hodine a viedli ste celú domácnosť. Nadobudli ste nové skúsenosti,ktoré vás môžu posunúť a pomôcť vám vo vašom zamestnaní.

Ako si nájsť prácu po vysokej škole?

  • Najlepším spôsobom je získavať relevantnú prax už popri vysokej škole, teda brigádovať v spoločnosti, ktorej odvetvie sa zhoduje s odborom, ktorý študujete. Avšak nie vždy je možné popri vysokej škole pracovať, najmä ak vám škola zaberá všetok čas.
  • Po skončení vysokej školy vám s hľadaním práce môže pomôcť Úrad práce. Taktiež vám pomôžu internetové stránky, ktoré ponúkajú voľné pracovné miesta. Vytvorte si aktívny profil na týchto stránkach. Zamestnávatelia si aj takýmto spôsobom sami vyhľadávajú budúci zamestnancov.
Po vysokej škole je potrebné sa obrátiť na Úrad práce.
S hľadaním novej práce vám pomôže aj Úrad práce. pixabay.com

Ako si nájsť prácu doma i v zahraničí

Budúci zamestnanci si môžu hľadať prácu sami pomocou inzerátov v novinách aj na internetových stránkach. Ponuka práce je stále najväčšia v hlavných mestách doma aj v zahraničí. Na Slovensku nájdete najviac voľných pracovných pozícií v Bratislave. Mnoho pracovných ponúk poskytujú aj zahraniční zamestnávatelia. Najviac zamestnancov si našlo uplatnenie v Anglicku, Rakúsku, Holandsku, ale aj v USA. S ponukou práce vám pomôže taktiež Úrad práce, alebo si môžete hľadať prácu aj cez agentúru.

Tip: Vytvorte si aktívny profil na portáloch, ktoré ponúkajú voľné pracovné pozície každý deň.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať