Ako môže hudba, ktorú počujeme, ovplyvniť našu psychiku? Web Fastcompany tvrdí nasledovné:
Hudba v nás vyvoláva emócie, ktoré potom prisudzujeme iným ľuďom
Hudbu obvykle vnímame ako smutnú či veselú. Náš mozog na tieto nálady adekvátne reaguje. Psychológovia z londýnskej a rakúskej akadémie vied dokonca tvrdia, že stačí krátky úryvok a ľudia majú tendenciu vidieť neutrálny výraz tváre inej osoby ako šťastný alebo smutný podľa toho, akú hudbu počúvali.
Ďalšou zaujímavou skutočnosť je, že vo vzťahu k hudbe poznáme dva druhy emócií– vnímané a pociťované. Niekedy sme schopní vnímať emócie v hudbe, a nemusíme ich sami pritom prežívať, čo vysvetľuje, prečo majú niektorí ľudia radi smutnú hudbu. Na rozdiel od reality počas jej počúvania necítime skutočné nebezpečie ani ohrozenie a pocity vnímame bez toho, aby sme ich naozaj prežívali.
Šumy z okolia môžu zvýšiť našu tvorivosť
Aj vy patríte k tým ľuďom, ktorí si zvyknú pustiť svoje obľúbené songy naplno napríklad počas upratovania, ale pokiaľ ide tvorivú prácu, hlasitá hudba im prekáža? Zistilo sa, že priemerné hladiny hluku pôsobia na ľudskú kreativitu najblahodárnejšie, dokonca lepšie, ako keď ste v tichu, či počúvate čokoľvek na hranici počuteľnosti.
V priemerne hlučnom prostredí sa snažíme maximálne sústrediť a pracovať, čo zvyšuje našu schopnosť abstrakcie a podporuje kreatívne myslenie. No ak sa hluk zvyšuje, spotrebujeme všetku energiu na sústredenie sa a kreativita ide na vedľajšiu koľaj.
Zdroj: Forbes, Fastcompany