Pentagon v stredu zverejnil nové informácie o zásahu, pri ktorom počas víkendu zabili vodcu teroristickej organizácie Islamský štát (IS) Abú Bakra al-Bagdádího. O samotnom útoku informoval americký generál, ktorý dohliadal na priebeh akcie. Spojené štáty sú pritom podľa jeho slov v pohotovosti pre prípadné „odvetné útoky“ zo strany extrémistov.
Zverejnil fotografie z operácie
Ako uviedol generál Kenneth „Frank“ McKenzie, šéf Centrálneho velenia armády Spojených štátov (CENTCOM), Bagdádího pozostatky pochovali v mori v priebehu 24 hodín po jeho smrti v podzemnom tuneli, kam ušiel pred prenasledovaním vojakmi špeciálnych jednotiek.
Zomrel ako pes, zomrel ako zbabelec, okomentoval Trump smrť lídra Islamského štátu
Americký Pentagon tiež zverejnil prvé fotografie a videá z nočnej operácie vrátane záberov oddielov Delta Force, ako sa blížia k múrom objektu, v ktorom našli Bagdádího a jeho spoločníkov.
Ďalšie video ukazuje americký letecký útok na militantov strieľajúcich na vrtuľníky, ktoré k objektu dopravovali vojakov. Po ukončení misie objekt zbombardovali, aby sa nestal pútnickým miestom. „Momentálne vyzerá ako parkovisko s veľkými výmoľmi,“ skonštatoval McKenzie.
Bagdádí odpálil vestu s výbušninami
Americké jednotky k miestu akcie vyrazili z nezverejneného miesta v Sýrii vzdialeného asi hodinu letu vrtuľníkom, pokračoval McKenzie. Bagdádí v tuneli na sebe odpálil vestu s výbušninami, pričom výbuch zabil aj dve deti. Pôvodné správy pritom uvádzali tri deti.
Cudzincov zadržali pre údajné väzby na Islamský štát, polícia zasiahla deň po smrti al-Bagdádího
Podľa McKenzieho mohli mať deti do 12 rokov. Ďalších jedenásť detí z objektu odviedli bez zranení. Štyri ženy a dvoch mužov, ktorí mali na sebe samovražedné vesty a odmietli sa vzdať, vojaci zabili.
Pri útoku utrpel zranenia aj armádny pes, ktorý sa po detonácii Bagdádího vesty dostal v tuneli do kontaktu s elektrickými káblami. Medzičasom sa však už vrátil naspäť do služby.
Odhaľovanie plánov Islamského štátu
Bagdádího identifikovali na základe porovnania jeho vzoriek DNA so vzorkami, ktoré americké jednotky získali v roku 2004 v Iraku, kde ho zadržiavali. Na mieste našli tiež „značné“ množstvo dokumentácie a elektroniky, ktoré môžu byť užitočné pri odhaľovaní plánov IS.
McKenzie neuviedol detaily z posledných chvíľ Bagdádího, povedal iba, že spolu s dvomi deťmi „vliezol do diery a odpálil sa„. Nepotvrdil tak opis amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý povedal, že pred smrťou „plakal, skučal a kričal„.
Hoci bola podľa McKenzieho misia úspešná, bolo by chybou predpokladať, že bol Islamský štát porazený.