ATÉNY 18. decembra (WEBNOVINY) – Politická neochota a potenciálne súdne spory patria k „veľmi veľkým“ rizikám reforiem, ktoré Grécko musí urobiť.
Informovali o tom v pondelok medzinárodní veritelia v dlho očakávanej správe o stave snáh Atén o splnenie podmienok ostatného balíka finančnej pomoci.
Správa, ktorú spoločne vydala tzv. „trojka“, čiže Európska komisia, Európska centrálna banka a Medzinárodný menový fond, formálne potvrdzuje, že si Grécko zaslúžilo ďalšiu pomoc z balíka medzinárodnej pomoci v celkovej hodnote 130 mld. eur. Zdroje z gréckeho ministerstva financií potvrdili, že Atény v pondelok dostali odkladanú splátku 34 mld. eur. Veritelia však varujú, že naďalej existuje riziko, že si krajina nesplní svoje záväzky.
„Kľúčové riziká sa týkajú celkovej implementácie potrebných krokov, keďže vládna koalícia pôsobí krehko a prevláda odpor voči niektorým častiam reformného programu. Dôležité rozpočtové opatrenia sa pravdepodobne tiež budú preberať pred súdmi, čo môže spôsobiť potrebu vykrytia vzniknutej fiškálnej medzery,“ informuje správa.
Dodáva tiež, že výnosy z privatizácie boli zatiaľ sklamaním, hoci od septembra program nabral na obrátkach. „Pochybnosti o efektívnosti kontroly nad privatizačným procesom však naďalej pretrvávajú,“ varuje dokument.
Grécko, ktoré dostalo už dva veľké balíky medzinárodnej finančnej pomoci, má za sebou už dlhú históriu nenaplnených cieľov a nesplnených sľubov o reformách nafúknutého štátneho sektora a liberalizácii svojej krízou postihnutej ekonomiky.
Premiér Antonis Samaras a jeho konzervatívna vláda prisľúbili, že opäť vybudujú dôveryhodnosť Grécka. Ich plány na ďalšie úsporné opatrenia však čelia útokom zvonka aj zvnútra. Grécka ekonomika sa tento rok, ktorý je jej piatym v recesii, scvrkne o 6 %, budúci rok o ďalších približne 4,2 % a až v roku 2014 sa očakáva rast na úrovni 0,4 %. Ten však nepríde bez zásadných reforiem, uzatvára správa trojky.