BRATISLAVA 8. apríla (WEBNOVINY) – Verejná správa na Slovensku hospodárila v minulom roku so schodkom v objeme 7,78 % hrubého domáceho produktu (HDP).
Vyplýva to z predbežných údajov rezortu financií. Vo finančnom vyjadrení dosiahol schodok verejných financií za minulý rok 5,129 mld. eur. V porovnaní s pôvodne schváleným rozpočtom to znamenalo výsledok horší o 1,423 mld. eur a teda schodok vyšší o 2,3 % výkonu ekonomiky.
Aj tento výsledok však znamenal mierne zlepšenie hospodárenia verejného sektora na Slovensku. V roku 2009 totiž deficit verejných financií predstavoval až 8 % výkonu ekonomiky. Celkový dlh verejnej správy tak v minulom roku stúpol o 5,6 % HDP na 41 % výkonu slovenského hospodárstva. Vo finančnom vyjadrení ku koncu minulého roka verejný dlh dosiahol 26,998 mld. eur. „Tieto údaje ešte podliehajú prevereniu a odsúhlaseniu Eurostatom a preto ich nie je možné považovať za konečné. Európsky štatistický úrad zverejní finálne údaje 26. apríla 2011,“ informoval hovorca rezortu financií Martin Jaroš.
Prekročenie rozpočtovaného deficitu pre rok 2010 bolo podľa súčasného vedenia rezortu financií spôsobené viacerými faktormi. Medzi objektívne dôvody patrí predovšetkým horší ako predpokladaný vývoj daňových príjmov a povodne. „Na druhej strane sa však robili aj evidentné chyby pri príprave rozpočtu na rok 2010, ako napríklad umelé rozpočtovanie vyrovnaného hospodárenia samospráv alebo fakt, že ministerstvo financií pod vedením Jána Počiatka „zabudlo“ napočítať viaceré nevyhnutné položky, čím umelo znížilo rozpočtovaný deficit v predvolebnom období,“ uviedol Jaroš.
Súčasná vláda si dala za cieľ výrazné skresanie schodku verejných financií a jeho stlačenie pod maastrichtské 3 % HDP už v roku 2013. Ministerstvo financií tento cieľ stanovený už v trojročnom rozpočte verejnej správy potvrdilo aj v aktuálnom národnom programe reforiem. Najväčšia časť konsolidácie verejných financií by sa tak mala uskutočniť v tomto roku, počas ktorého by deficit mal klesnúť z minuloročných takmer 8 % HDP na 4,9 %. V budúcom roku by sa mal podľa očakávaní vlády znížiť na 3,8 % a v roku 2013 na 2,9 % HDP.