Zastavenie tranzitu plynu cez Ukrajinu nebude pre Európsku úniu výrazný problém, vraví energetický expert

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plynovod
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Krajiny Európskej únie mali približne tri roky od začiatku vojny, aby nahradili dodávky ruského tranzitu plynu cez Ukrajinu, takže úplné zastavenie „nespôsobí výrazné problémy„. Ako referuje web Montel News, povedal to energetický expert a niekdajší šéf ukrajinskej plynárenskej prenosovej sústavy Serhij Makogon.

Jediným dôvodom, prečo Ukrajina pokračuje v tranzite ruského plynu po začiatku vojny (vo februári 2022), je poskytnúť niekoľkým členom EÚ dodatočný čas na vytvorenie alternatívnych dodávateľských trás,“ povedal Makogon a dodal: „Verím, že tri roky stačili.“

Väčšina krajín EÚ využila čas múdro

Podľa Makogona väčšina krajín EÚ využila tento čas „múdro“ a plne nahradila ruské dodávky plynu inými alternatívami. Napríklad rakúska energetická spoločnosť OMV minulý mesiac uviedla, že zabezpečila tranzitnú kapacitu plynovodu cez Nemecko v celkovej výške takmer 29 TWh ročne (tri miliardy metrov kubických) do roku 2029, aby nahradila potenciálne zníženie dodávok do Ruska.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Najnovšie údaje ukrajinskej plynárenskej prenosovej sústavy ukázali, že denne prechádza cez Ukrajinu do destinácií v EÚ okolo 40 miliónov metrov kubických ruského plynu. Dodávky sa majú skončiť koncom decembra, keď vyprší päťročná tranzitná dohoda s ruským Gazpromom.

V každom prípade, ukrajinský tranzit predstavuje len 4 % z celkového dovozu plynu do EÚ, takže jeho prerušenie nespôsobí v Európe výrazné problémy,“ povedal Makogon.

Hlavný prínos pre Ukrajinu

Zatiaľ čo Ukrajina zarobí približne 0,8 miliardy dolárov ročne na príjmoch z tranzitu, čo predstavuje len 0,46 % HDP krajiny, Rusko zarobí ročne až päť miliárd dolárov vývozom plynu na Slovensko, do Rakúska a Talianska, uviedol Makogon.

Tieto peniaze používa Kremeľ na financovanie vojny. Hlavným prínosom pre Ukrajinu zo zastavenia tranzitu je preto obmedzenie ruských exportných príjmov, čo by mohlo potenciálne zastaviť vojnu,“ dodal.

Dúfam, že Ukrajina s politickou podporou Bruselu a Washingtonu nepredĺži zmluvu po roku 2024, a to aj napriek silnému tlaku zo strany Slovenska,“ skonštatoval Makogon.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Serhij Makogon
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaGazpromOMV