Povedal to podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič v súvislosti s vyhlásením Gazpromu, že od roku 2019 prestane používať plynovody cez Ukrajinu ako hlavnú tranzitnú trasu do Európy
Ruský návrh, že bude prepravovať plyn na turecko-grécke hranice a od roku 2019 prestane používať plynovody cez Ukrajinu ako hlavnú tranzitnú trasu do Európy, je v rozpore s právne záväznými zmluvami. Povedal to v stredu podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič.
Rusko začiatkom decembra ohlásilo, že ruší plánovaný projekt plynovodu Južný prúd (South Stream), ktorým chcelo dopravovať plyn do južnej Európy. Namiesto toho označilo ako prednostného partnera Turecko, kam by mal smerovať alternatívny plynovod nazvaný Turecký prúd (Turkish Stream).
Ruská štátna plynárenská spoločnosť Gazprom neskôr uviedla, že od roku 2019 už ukrajinské územie nebude tranzitnou trasou pri preprave plynu do Európskej únie. Šefčovič uviedol, že túto problematiku otvoril počas minulomesačného rokovania v Moskve a pýtal sa, či by mohlo byť ekonomicky realizovateľné náhle presmerovanie veľkých objemov plynu prepravovaného cez Ukrajinu do iného miesta určenia.
„Pýtal som sa, ako by to bolo možné a ako by to mohlo byť v súlade s dlhodobými zmluvami, ktoré majú firmy Európskej únie,“ konštatoval Šefčovič. Dodal pritom, že tieto zmluvy obsahujú klauzuly určujúce miesto dopravy plynu. Poznamenal, že je nutné pokračovať v diskusiách a vrátiť sa k racionálnejšej debate.