Za eurofondy si budeme môcť postaviť aj veternú turbínu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Veterná elektráreň turbína slnečná energia solárny panel OZE
Foto: Ilustračné, FreeDigitalPhotos.net

Všetky podrobnosti týkajúce sa podmienok poskytnutia finančnej podpory z eurofondov na využívanie malých obnoviteľných zdrojov energie by sa mali domácnosti dozvedieť koncom prvého polroka tohto roku.

Už čoskoro by sme sa mali dozvedieť podmienky, za akých budeme môcť požiadať o dotáciu na kúpu slnečných kolektorov či na výstavbu malej veternej turbíny. Úrad vlády SR predpokladá, že všetky podrobnosti týkajúce sa podmienok poskytnutia finančnej podpory na využívanie malých obnoviteľných zdrojov energie by sa mali spotrebitelia dozvedieť koncom prvého polroka tohto roku. Dovtedy je ešte potrebné schváliť nadradené dokumenty. Ide najmä o schválenie operačného programu Kvalita životného prostredia na roky 2014 až 2020. „V súčasnosti, teda od začiatku roka 2014, ešte nie je možné podávať žiadosti o podporu a ani poskytnúť bližšie informácie o podmienkach podpory,“ upozornil úrad vlády.

Rozdajú milióny

Na podporu malých obnoviteľných zdrojov je vyčlenených 100 miliónov eur. Slovenské domácnosti sa tak aj vďaka eurofondom budú môcť zúčastniť na rozvoji obnoviteľných zdrojov. Podporené budú tie domácnosti, ktoré sa rozhodnú pre inštaláciu slnečných kolektorov, malej veternej turbíny, kotlov na biomasu či tepelných čerpadiel. Podmienkou je výkon do desať kilowattov.

Navrhovaná finančná podpora sa týka:

Výstavby malých zariadení s inštalovaným výkonom (do 10 kW) na výrobu elektriny z OZE:

– fotovoltické elektrárne,

– fotovoltické elektrárne pre priamu výrobu tepla

– malé veterné turbíny.

Výstavby zariadení na výrobu tepla s využitím OZE:

– slnečné kolektory,

– kotly na biomasu,

– tepelné čerpadlá.

Zdroj: Úrad vlády SR

Poskytnutie dotácie by malo byť jednoduché

Domácnosti by to mali mať pri žiadaní dotácií na spomínané obnoviteľné zdroje ľahké. Úrad vlády sľubuje, že to bude jednoduchý administratívny proces. „Naším zámerom je presadiť, aby oprávnený prijímateľ príspevku, čiže majiteľ malého zdroja, vyplnil iba predpísanú žiadosť o pridelenie príspevku na podporu výroby z obnoviteľných zdrojov,“ uvádza úrad vlády. K žiadosti by mali záujemcovia priložiť ešte prílohy. V prípade zariadení na výrobu elektriny pomocou malých obnoviteľných zdrojov pôjde o kópiu certifikátu alebo vyhlásenia o zhode na zdroj, faktúra o zakúpení zariadenia, dodací list s osvedčením o montáži od firmy, ktorá má na to povolenie od ministerstva hospodárstva a preukázanie vzťahu k nehnuteľnosti, na ktorej je zariadenie inštalované.

Prišiel s tým podpredseda vlády

S koncepciou podpory malých obnoviteľných zdrojov energie predstavil svojim kolegom ešte minulý rok podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny. Vládny kabinet sa s ním stotožnil, a začiatkom júla minulého roka túto koncepciu aj schválil. Podpredseda vlády si však vie predstaviť, že podpora na zdroj s inštalovaným výkonom od 2 do 3 kilowattov by mala orientačne byť 1 500 eur. Priemerná cena kompletnej inštalácie dvojkilowattového malého zdroja je pritom v súčasnosti približne štyri až päťtisíc eur v závislosti od druhu zdroja a komponentov. Už v tomto roku by sa mohlo na podporu malých obnoviteľných zdrojov z eurofondov vyčleniť 5 miliónov eur. V roku 2020 by to malo byť až 20 miliónov eur.

Pomohla prijatá legislatíva

Plánovanému rozvoju malých obnoviteľných zdrojov pomohla aj novela zákona o ich podpore, ktorá je platná od začiatku tohto roka. Tá prináša zjednodušenie pripojenia zariadenia na výrobu elektriny s inštalovaným výkonom do 10 kilowattov. Pripojenie takéhoto malého energetického zdroja do distribučnej sústavy je po splnení podmienok bezplatné, pričom je bezplatná aj montáž meradla, ktoré započítava vyrobenú a dodanú elektrinu v reálnom čase. „Takéto meranie znamená, že domácnosť zníži svoju spotrebu elektriny od dodávateľa len vtedy, ak ju vyrába v čase vlastnej spotreby,“ dodáva úrad vlády. Výrobca z malého zdroja zároveň môže dodávať prebytky elektriny do distribučnej sústavy bezplatne.

Tisíce megawatthodín

Podpredseda vlády Vážny pri prijímaní jeho koncepcie predpokladal, že do roku 2020 by sa malo na Slovensku nainštalovať takmer 68 tisíc dvojkilowattových obnoviteľných zdrojov a necelých tritisíc desaťkilowattových zdrojov. Vyrobiť by mali ročne viac ako 163 tisíc megawatthodín energie. Na Slovensku bolo pritom začiatkom minulého roka zaregistrovaných 201 malých zdrojov využívajúcich obnoviteľné zdroje s inštalovaným výkonom do desať kilowattov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Vláda SR