Výrobcovia prejavili záujem o registráciu malých OZE

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slnečná elektráreň solárny panel OZE
Ilustračné foto freedigitalphotos.net

Po začatí s poskytovaním podpory si budú môcť domácnosti nárokovať štátnu podporu na viac ako 350 druhov fotovoltických panelov od rôznych výrobcov.

Zoznam malých obnoviteľných zdrojov energií, na ktoré poskytne Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) slovenským domácnostiam finančnú podporu, sa neustále rozširuje. Najväčší záujem o registráciu podporeného obnoviteľného zdroja majú výrobcovia fotovoltických panelov. Po začatí s poskytovaním podpory si budú môcť domácnosti nárokovať štátnu podporu na viac ako 350 druhov fotovoltických panelov od rôznych výrobcov. Domácnosti budú môcť taktiež podľa aktuálneho zoznamu žiadať podporu aj na vyše 200 druhov slnečných kolektorov, 200 druhov kotlov na biomasu a viac ako 240 druhov tepelných čerpadiel.

Zatiaľ žiaden výrobca veterných turbín

Podporená bude aj kúpa a inštalácia domácich veterných turbín. Pri tomto obnoviteľnom zdroji je v súčasnosti zaujímavé, že zatiaľ žiadny jeho výrobca sa do zoznamu oprávnených zariadení nezaregistroval. V budúcnosti však nie je vylúčené, že sa nejaký výrobca malých veterných turbín nájde, keďže registrácia nie je časovo obmedzená. „Registrácia zariadení podporených v rámci projektu Zelená domácnostiam bude prebiehať počas celej doby trvania projektu,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk riaditeľ odboru komunikácie a medzinárodných projektov SIEA Eduard Jambor.

Zoznam zariadení aj zhotoviteľov

O registráciu zariadenia môžu požiadať tí, ktorí sú schopní predložiť doklady o inštalovanom výkone zariadenia vydané akreditovanou skúšobňou a vyhlásenie o zhode. Momentálne je národný projekt Zelená domácnostiam stále len v prípravnej fáze. Domácnosti tak ešte nemôžu žiadať o podporu. Energetická agentúra predpokladala, že s podporou kúpy malých obnoviteľných zdrojov energií by sa malo začať niekedy v jeseni tohto roka. Podmienkou spustenia národného projektu je podľa Jambora okrem vytvorenia zoznamu zariadení aj vytvorenie zoznamu zhotoviteľov, ktorí sa zaviažu dodržiavať zmluvné podmienky pri inštalácii podporených zariadení, ako aj pri preplácaní poukážok.

Celková podpora by mala dosiahnuť 115 miliónov eur

Energetická agentúra na začiatok vyčlení na podporu 45 miliónov eur. Vďaka tomu by malo byť v slovenských domácnostiach nainštalovaných viac ako 15-tisíc systémov na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Domácnosti budú môcť žiadať podporu na výrobu elektriny s výkonom do 10 kilowattov. Celková výška podpory na inštaláciu malých zariadení obnoviteľných zdrojov zostáva naďalej na úrovni pôvodných 115 miliónov eur. Z európskych zdrojov pôjde z Operačného programu Kvalita životného prostredia, ktorý riadi Ministerstvo životného prostredia SR, 100 miliónov eur, zvyšok sa vykryje zo štátneho rozpočtu. Podpora inštalácie zariadení bude možná do konca roka 2020 alebo do vyčerpania prostriedkov.

Zoznam oprávnených zariadení aktualizovaný k 26. 10. 2015 si môžete prečítať tu (pre zväčšenie kliknite na ikonku „View Fullscreen“ vpravo dole):

http://www.slideshare.net/slideshow/embed_code/key/bmTg2ByXi6CA1D

Pozn.: Žiadosti o zaradenie do zoznamu zariadení sú kontrolované v poradí, v akom sú doručené. Zoznam zariadení je priebežne dopĺňaný. Aktualizovaný zoznam si môžete prezrieť alebo stiahnuť na tejto stránke.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SIEA Slovenská inovačná a energetická agentúra