Europarlament znížil záväzný strop pre konvenčné biopalivá vyrábané z poľnohospodárskych plodín v celkovom objeme spotrebovaných motorových palív, a to z pôvodných 10 % na 7 %.
Európsky parlament (EP) schválil v utorok revíziu smerníc pre biopalivá prvej a druhej generácie. Slovenskí výrobcovia biopalív hodnotia revíziu ako rozpačitú: „Kľúčové body návrhu prenechala Únia na rozhodnutie jednotlivých členských štátov, čo vytvára dojem, že si s nimi legislatívne nevie poradiť. Nové smernice nezohľadňujú zavedenú prax, do istej miery zneisťujú existujúce investície do výroby prvogeneračných biopalív a ďalšie investície do vývoja pokročilých biopalív,“ uviedol Peter Kostík zo Združenia pre výrobu a využitie biopalív.
Europarlament znížil záväzný strop pre konvenčné biopalivá vyrábané z poľnohospodárskych plodín v celkovom objeme spotrebovaných motorových palív, a to z pôvodných 10 % na 7 %. Zvyšné 3 % by si mali podeliť palivá z odpadových surovín alebo elektrina v doprave. To sa slovenským výrobcom biopalív nepozdáva. „Aby EÚ a Slovensko splnili emisné ciele, potrebovali by sme aspoň 8-percentný mandát. Pokročilé biopalivá sú totiž ešte v štádiu výskumu a kým sa zavedú do praxe tak, aby mohli nahradiť časť prvej generácie, potrvá to roky,“ dodal Kostík.
Ako informoval tlačový atašé europarlamentu Ján Jakubov, nový schválený návrh by mal urýchliť prechod na nové palivá druhej generácie. Pre pokročilé biopalivá napríklad z rias, odpadu či biomasy bude platiť po novom nezáväzný cieľ 0,5 %. Každý štát sa musí rozhodnúť a do 18 mesiacov od prijatia smernice stanoviť svoj národný cieľ pre pokročilé biopalivá. „Ak sa niektorá krajina rozhodne nevyrábať ich vôbec, nemá žiadnu povinnosť zaviesť pokročilé biopalivá do praxe,“ doplnil Kostík.
Nová legislatíva zavádza viacero zmien. Jednou z nich je, že prvá generácia biopalív (palivá vyrobené z poľnohospodárskych plodín) by sa do roku 2020 nemala na celkovej spotrebe energie v doprave podieľať viac ako siedmimi percentami. Dodávatelia palív budú musieť nahlásiť orgánom členských štátov a Európskej komisii odhadovanú úroveň emisií vyplývajúcich z nepriamej zmeny využívania pôdy. Nepriama zmena využívania pôdy znamená vyčlenenie dodatočnej pôdy na pestovanie poľnohospodárskych plodín určených na konzumáciu v snahe vykompenzovať straty spôsobené pestovaním plodín určených na výrobu biopalív.