Vykurovacia sezóna sa vyvíja podľa predpokladov. Nič ani nenasvedčuje tomu, že by mala prísť extrémna a dlhodobejšia zmena oproti dlhodobému priemeru.
Ako pre agentúru SITA uviedol senior manažér pre CZT spoločnosti Veolia Energia Slovensko Peter Kurilla, nateraz nehrozí nedostatok tepla pre odberateľov.
Garancia stabilných dodávok energií
Po štátnych teplárňach v Bratislave, Košiciach a v Žiline, štvrtý najväčší dodávateľ tepla garantuje svojim zákazníkom stabilné dodávky energií.
Kurilla vidí za nárastom cien tepla predovšetkým extrémne zdraženie palív
„Dostatok tepla úzko súvisí s dostatkom paliva pre jeho výrobu. V tejto oblasti máme zazmluvnené dostatočné objemy palív, aby sme dokázali uspokojiť dopyt po teple od všetkých svojich odberateľov aj v prípade panovania dlhodobejšie extrémnejších klimatických podmienok,“ povedal Kurilla.
Situáciu s plynom dôkladne sledujú
Aj spoločnosť Veolia Energia Slovensko sleduje situáciu na poli medzinárodných dodávok plynu, ale aj na vnútroštátnom trhu s inými palivami.
Veolia Energia Slovensko ohlásila zvyšovanie cien tepla, odberatelia však môžu stále očakávať preplatky
„Vyhodnocujeme všetky rizika s tým súvisiace. Samozrejme tak ako iné energetické a priemyselné podniky disponujeme krízovým plánom v prípade nastolenia tzv. stavu núdze vyplývajúceho napríklad zo znížených dodávok zemného plynu,“ doplnil Kurilla.
Pomohli by aj dodávateľom v núdzi
Spoločnosť sa nebráni ani prevzatiu dodávateľov tepla, ktorí zostanú v núdzi. V prvom rade chcú však udržať štandard dodávok tepla pre svojich aktuálny zákazníkov.
Energetická kríza zúri. Ako usporiť na energiách?
„Sme samozrejme pripravení rokovať o prípadnom vstupe alebo prevzatí energetických spoločností, ktoré sa bohužiaľ ocitli v „slepej uličke“ a nedokážu riešiť problematickú situáciu ani v dlhodobejšom horizonte tak, aby nebol koncový odberateľ zaťažený neúmerne vysokou cenou,“ podotkol Kurilla.
Prudké zmeny teplôt sú čoraz častejšie
Aktuálnu vykurovaciu sezónu hodnotí spoločnosť z pohľadu klimatických podmienok ako kontinuálne stabilnú.
„Pri medziročnom porovnaní mesačných teplotných priemerov v zimnom období môžeme konštatovať, že v horizonte 3 až 5 rokov sa situácia vyvíja prakticky identicky. Sme však čoraz častejšie svedkami prudkých teplotných zmien v priebehu relatívne krátkeho časového obdobia, čo samozrejme vplýva na mieru dosahovanej energetickej účinnosti tepelno-energetických sústav a vyžaduje si to aj precíznejšiu reguláciu a optimalizáciu riadenia doslova na hodinovej báze,“ konštatoval Kurilla, podľa ktorého v dlhodobejšom horizonte zhruba 10 až 15 rokov pozoruje jeho spoločnosť mierne zvýšenie priemerných teplôt o približne 0,7 až 1,2 celsiových stupňov.