Východoslovenská energetika (VSE) podporí vznik nových klimatických záhrad v areáloch škôl na východnom Slovensku. Kompletnú realizáciu a príslušné školenia pre pedagógov a deti zabezpečí Občianske združenie SOSNA, autor projektu.
Vzájomná spolupráca nadväzuje na službu Zelená energia, ktorú VSE svojim zákazníkom predstavila v apríli tohto roku. Informovala o tom Katarína Šulíková z VSE.
Podporia šesť projektov
„Klimatické záhrady sú jedným zo šiestich projektov, ktoré počas tohto roka podporíme. Veríme, že klimatické záhrady budú prínosom pre školy ako inštitúcie, pre pedagógov ako pre šíriteľov vzdelania a mienkotvorcov, a pre deti ako pre našu budúcu generáciu, ktorá si zaslúži kvalitný život na zdravej planéte,“ uviedol riaditeľ divízie Obchod a predseda predstavenstva VSE Miroslav Kulla.
Vrcholoví manažéri očakávajú návrat do normálu, vývoj energetiky by mohli ohroziť klimatické zmeny
Pri realizácií záhrad vychádza SOSNA z troch kľúčových oblastí, v ktorých školské záhrady môžu pomôcť klíme. Pomáhajú regulovať teplotu okolia a zmierňujú extrémne výkyvy, podporujú zadržiavanie dažďovej vody v pôde a zlepšujú mikroklímu a viažu uhlík v pôde a dreve, a tak bránia jeho úniku do atmosféry.
Zmenšujú uhlíkovú stopu
„V SOSNE sa 10 rokov venujeme plánovaniu a tvorbe školských prírodných záhrad. Naše záhrady sú nami vytvorené plochy, ktoré na jednej strane minimalizujú emisie skleníkových plynov a na druhej strane podporujú pohlcovanie skleníkových plynov. Sú to teda záhrady, ktoré výraznejšie zmenšujú našu uhlíkovú stopu a pomáhajú zadržiavať vodu v krajine,“ uviedla Silvia Szabóova zo SOSNY.
Súčasťou celého procesu je aj vzdelávanie o klimatickej zmene a o tom, ako a čo sa na miestnej úrovni dá urobiť. Pre školy je pripravený program školení pre učiteľov, aktivity a metodické materiály.