Východniari diskutovali o slovensko-poľskom plynovode

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plynovod
Ilustračné foto eustream.sk

O projekte slovensko-poľského plynovodného prepojenia sa mala možnosť dozvedieť detaily a vzniesť pripomienky verejnosť v okresoch, cez ktoré má plynovod prechádzať.

Projekt plynovodu medzi Poľskom a Slovenskom má za sebou ďalší krok. Začiatkom septembra tohto roka sa v dotknutých samosprávach uskutočnilo verejné prerokovanie tohto projektu. Obyvatelia Sniny, Michaloviec, Humenného, či Veľkých Kapušian tak mali možnosť zoznámiť sa s detailmi tohto projektu a zaujať k nemu pripomienky. Tie budú následne spracované a vyhodnotené v odbornom posudku, ktorý tvorí základ pre vypracovanie záverečného stanoviska. V záverečnom stanovisku sa pritom uvedie, či sa daný projekt z hľadiska vplyvov na životné prostredie odporúča alebo neodporúča realizovať. Projekt slovensko-poľského plynovodného prepojenia tak ešte čakajú dôležité rozhodnutia v rámci procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA).

Príspevok od únie

Európska únia pre projekt slovensko-poľského plynárenského prepojenia už odsúhlasila podporu na prípravné štúdie a výkon inžinierskych štúdií vo výške 4,6 milióna eur. Celkovo by malo vypracovanie spomínanej štúdie stáť 9,2 milióna eur. Projekt tak získal maximálnu pomoc z EÚ vo výške 50 %. Slovenská spoločnosť Eustream, ktorá má projekt na starosti na slovenskej strane, získa z poskytnutej pomoci 2,33 milióna eur a poľská spoločnosť Gaz-System, ktorá koordinuje projekt u našich severných susedov, necelých 2,3 milióna eur.

Väčšia časť na Slovensku

Slovensko-poľský plynovod spojí slovenskú kompresorovú stanicu vo Veľkých Kapušanoch a poľský plynárenský uzol v Strachocine. Celková dĺžka prepojenia je 164 kilometrov, z toho okolo 106 kilometrov sa nachádza na slovenskom území a 58 kilometrov na poľskom území. Na Slovensku by mal plynovod prechádzať cez zhruba 75 obcí. Slovenskú stranu by malo vybudovanie plynovodu stáť zhruba 100 miliónov eur.

V prevádzke o päť rokov?

S reálnou výstavbou by sa malo začať v roku 2018. Plynovod by mal byť uvedený do prevádzky začiatkom roka 2020. Prepojovací plynovod Poľsko – Slovensko zabezpečí prepojenie sústavy vysokotlakových plynovodov a podzemných zásobníkov na poľskom území so sústavou tranzitných plynovodov na území Slovenska. Vytvorí sa tým možnosť prepravy plynu prakticky až z pobrežia Baltického mora na územie Slovenska a ďalej cez existujúce plynovody až na územie Maďarska a do štátov západnej a južnej Európy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Eustream