Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v stredu upozornila, že Európska únia (EÚ) potrebuje vypracovať núdzové plány, aby sa pripravila na úplné odstavenie od ruského plynu v dôsledku vojny Ruska na Ukrajine. Euroblok podľa nej musí byť pripravený na šokové prerušenia zo strany Moskvy.
Putin používa energiu ako zbraň
„Teraz sa musíme pripraviť aj na ďalšie prerušenie dodávok plynu a dokonca aj na úplné prerušenie dodávok ruského plynu,“ povedala Von der Leyenová v Európskom parlamente. Tucet členov už zasiahlo zníženie alebo úplné obmedzenie dodávok plynu, keďže sa politická situácia s Moskvou v súvislosti s inváziou na Ukrajinu zintenzívňuje.
Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt
Vojna na Ukrajine: Rusi utrpeli v Donbase značné straty a Putin podľa Naďa dosiahol pravý opak, ako si myslel (online)
„Je to jasné: Putin naďalej používa energiu ako zbraň. Preto Komisia pracuje na európskom núdzovom pláne. Musíme sa uistiť, že v prípade úplného prerušenia plyn prúdi tam, kde je najviac potrebný. Musíme zabezpečiť európsku solidaritu,“ vyhlásila šéfka EK.
Zníženie ruského plynu o 33 percent
EÚ sa od začiatku invázie Ruska na Ukrajinu usiluje o odklon od ruských energií a tiež uvalila sankcie na Rusko, ktoré sa dotkli aj jeho energetických dodávok. „Naše úsilie už robí veľký rozdiel,“ vysvetlila Von der Leyenová.
Eurokomisia vypracuje núdzový plán pre Európu. Cieľom je zbaviť sa závislosti od Ruska, aby to krajiny “bolelo“ čo najmenej
Od marca podľa jej slov medzičočne vzrástol globálny vývoz skvapalneného zemného plynu (LNG) do Európy o 75 percent a vývoz LNG z USA do Európy sa takmer strojnásobil. Medzičasom sa priemerný mesačný dovoz ruského plynovodu v porovnaní s minulým rokom znižuje o 33 percent, povedala tiež politička a následne vyzvala na rýchly prechod na obnoviteľné zdroje energie.
Vypracovanie núdzového plánu
Von der Leyenová pred niekoľkými dňami avizovala, že EÚ tento mesiac vypracuje núdzový plán, ktorého cieľom je pomôcť členským krajinám zbaviť sa ruskej energie.
Pohotovostný plán má byť hotový približne v polovici júla. Bude podľa nej zameraný na dva kľúčové body vrátane „jasnej predstavy“ o tom, kde obmedziť ruské dodávky energie a ako to urobiť „inteligentným spôsobom“.