- aktualizované 9. februára 16:10
Slovenské elektrárne ako jediný prevádzkovateľ jadrových reaktorov na Slovensku budú platiť špeciálnu daň. Vládny kabinet schválil návrh zákona o dani z nadmerného zisku pri obchodovaní s elektrinou vyrábanou jadrovým zariadením.
Daň z nadmerného zisku
Na základe neho bude výrobca elektriny z jadra od marca tohto roka každý mesiac platiť 50-percentnú daň z nadmerného zisku pri obchodovaní s elektrinou vyrábanou jadrovým zariadením.
Tretí mochovský blok je bližšie k zavážaniu jadrového paliva
„Predmetom dane bude nadmerný zisk pri obchodovaní s elektrinou vyrábanou jadrovým zariadením,“ uviedlo Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré návrh spomínaného zákona predložilo na rokovanie vlády.
Negatívne dopady na podnikateľské prostredie
Vládny kabinet súčasne schválil návrh, aby sa parlament zákonom zaoberal v skrátenom legislatívnom konaní, keďže účinnosť zákona je naplánovaná od 1. marca tohto roka.
Zavážanie jadrového paliva do tretieho bloku Mochoviec je len otázka dní a týždňov, myslí si Sulík
Ministerstvo priznáva, že zákon má negatívny vplyv na podnikateľské prostredie, na druhej strane však bude mať pozitívny vplyv na rozpočet verejnej správy.
Sanovanie drahých energií
„Som rád, že zavádzame daň, na ktorej sme sa v koalícii dohodli. Ide o novú daň z nadzisku. Viete sami, že ľudia platia výrazne vyššie účty za energie, ale zároveň na Slovensku si vyrábame podstatnú časť elektriny za viac menej stabilných nákladov. Ľuďom výrazne rastú účty a konkrétnym majiteľom atómových zdrojov zrazu neúmerným spôsobom rastú zisky. Je to spravodlivý krok,“ povedal na margo schválenej špeciálnej dane minister financií Igor Matovič.
„Sme zásadne proti zvyšovaniu daní, ale toto nie je daň, ktorá by do toho spadala. Ide o daň z nadzisku, ktorý nemá s trhom nič dočinenia. Milé Slovenské elektrárne, nechajte si ten váš prirodzený zisk, ale o to čo je navyše sa podelíme,“ doplnil minister hospodárstva Richard Sulík s tým, že špeciálna daň je len reakciou na aktuálnu situáciu na trhu s energiami.
Vláda vyčlenila 52 miliónov eur na kompenzácie drahých energií, pomoc by sa mala týkať aj 2300 bytových domov
Vďaka novej dani by sa malo od prevádzkovateľa jadrových elektrární vyzbierať minimálne zhruba 53-miliónov eur. Tieto prostriedky by mali smerovať na sanovanie drahých energií. Všetko však bude záležať od vývoja na trhoch s energiami.