Európania vlani dostali viac elektriny z obnoviteľných zdrojov ako z fosílnych palív. Stalo sa tak po prvý raz v histórii. Vo svojej výročnej správe o tom informovali inštitúty Ember a Agora Energiewende. Správa monitoruje európsky energetický sektor od roku 2015. Autori v nej uviedli, že minulý rok v Európskej únii poskytli 38 percent elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov a 37 percent z fosílnych palív.
Solárna a veterná energia
Historický posun nastal v čase, keď sa v Európe začali dostávať do popredia solárna a veterná energia. Obidva tieto zdroje sa od roku 2015 takmer zdvojnásobili. Vlani predstavovali v Európe jednu pätinu výroby elektrickej energie. V Dánsku z nich pochádzalo 61 percent elektriny, v Írsku 35 percent, Nemecku 33 percent a Španielsku 29 percent.
Niektoré krajiny zaznamenali takmer nulový nárast vo využívaní veternej a slnečnej energie, a to napriek tomu, že podľa odborníkov na to majú výborné podmienky. Patria medzi ne Rakúsko, Portugalsko, Taliansko, Rumunsko, Česká republika, ale aj Slovensko.
Klesla výroba z uhlia
V roku 2020 takisto klesla výroba elektriny z uhlia o 20 percent, pričom z koláča celkového množstva vyprodukovanej elektriny si ukrojila len 13-percentný podiel.„Prudký nárast slnečnej a veternej energie sa postarali o pokles využívania uhlia. Toto je však ešte len začiatok,“ povedal vedúci autor štúdie a hlavný analytik pre Ember Dave Jones.
„Európa sa spolieha na to, že vietor a slnko nielenže zabezpečia postupné vyradenie uhlia do roku 2030, ale aj vyradenie výroby plynu. Nahradia tiež vyradené jadrové elektrárne a uspokoja rastúci dopyt po elektrine súvisiaci s elektromobilmi, tepelnými čerpadlami a elektrolyzérmi,“ vyjadril sa.
Výroba elektriny zo zemného plynu klesla len o štyri percentá.
Klesla aj jadrová výroba
Jadrová výroba klesla o desať percent. Bol to najväčší pokles minimálne od roku 1990 a pravdepodobne aj doterajší celkový rekord.
Po vypuknutí pandémie COVID-19 a následným lockdownom sa znížil dopyt po elektrickej energii na celom svete. Európska únia zaregistrovala zníženie o štyri percentá.
Podľa správy však koronavírus neovplyvnil nárast zdrojov obnoviteľnej energie. Od roku 2015 zaznamenali emisie spojené s elektrinou v Európe historický pokles, keďže sa stali o 29 percent čistejšími.
Správa prichádza po tom, ako sa európski lídri minulý mesiac zaviazali do roku 2030 znížiť emisie skleníkových plynov o 55 percent oproti stavu z roku 1990.
V Spojených štátoch amerických predbehla obnoviteľná energia spotrebu uhlia. Vlani v máji využívali obnoviteľnú energiu viac ako uhlie po prvý raz od roku 1885.
„Postpandemická obnova ekonomiky nemôže spomaliť kroky súvisiace s klímou. Preto potrebujeme v tejto oblasti silnú politiku, aby sme zabezpečili stály pokrok. Príkladom môže byť Európska zelená dohoda,“ povedal Patrick Graichen, riaditeľ Agora Energiewende.