Lobing slovenského predsedu vlády v Rusku za plánovaný plynovod Eastring môžeme pochváliť. Aj keď je otázne, aký bol silný. Ako dlho sa slová nášho predsedu vlády o tomto projekte udržali v mozgových závitoch ruského prezidenta Putina, či predsedu vlády Medvedeva.
Minulý týždeň zaujala asi najviac pracovná cesta predsedu vlády Roberta Fica v Rusku. Mnohými kritizovaná návšteva Kremľa mala za cieľ zintenzívniť obchodné partnerstvo medzi našou krajinou a ruským medveďom. Debatovať sa malo aj o energetických otázkach. Kritici sa boja, že pomaly, ale isto, sa znova vrháme do ruského náručia. A to aj napriek tomu, že už dlhšiu dobu patríme Európskej únii či vojenskej organizácii NATO. Pragmatici zase vravia, že s ruským biznisom treba zostať na večné časy, veď tak zmýšľajú aj iné európske krajiny či najväčšia demokracia sveta USA. Tak či tak lobing slovenského predsedu vlády za plánovaný plynovod Eastring, ktorý by v prípade zastavenia dodávok plynu do Európy cez Ukrajinu mohol ako tak nahradiť výpadok v štátnej kase, môžeme pochváliť. Aj keď je otázne aký bol silný. Ako dlho sa slová nášho predsedu vlády o tomto projekte udržali v mozgových závitoch ruského prezidenta Putina, či predsedu vlády Medvedeva. Je totiž asi naivné myslieť si, že predstavitelia Ruska berú našich politikov tak vážne, ako sa tvária. Teda určite menej vážnejšie, ako iné európske krajiny majúce rozhodujúce slová. Škoda, lebo projekt Eastring, ktorý mimochodom vraj vymyslel jeden plynár v jeseni minulého roka pri pivnej debate, nie je len dobrým projektom pre Slovensko, ale aj projektom, ktorý má reálnu šancu, aby bol bez zbytočných kecov zrealizovaný. Na rozdiel od iných plynovodov, ktoré zostávajú len a len na papieri a v ústach diplomatov, ktorí častokrát nemajú ani šajnu o čom to vlastne hovoria.
Bobrík mlčania
Proces predaja 66-percentného podielu Slovenských elektrární je stále v utajovanom režime. Ani minulý týždeň talianska spoločnosť Enel, ktorá spomínaný podiel predáva, neprelomila svoje mlčanie a odkázala nám už viackrát zopakované, že proces predaja pokračuje a že v tejto chvíli nič nebudú komentovať. Nedozvedeli sme od nich, ako ani od úradu vlády, kedy by sa mala uskutočniť schôdzka nášho predsedu vlády s predstaviteľmi talianskej spoločnosti. Tá by totiž mala rozuzliť, ako bude v konečnom dôsledku predaj majoritného podielu slovenského dominantného výrobcu elektriny vyzerať. Mala by dať odpoveď nielen pre verejnosť, ale hlavne pre potenciálnych nových investorov, ktorí by sa dozvedeli ako silno bude chcieť štát vstúpiť s nimi do nerovného boja o predávaný podiel elektrární. Zatiaľ nám tak nezostáva nič iné, ako čakať, kedy poruší taliansky Enel, či úrad vlády bobríka mlčania. Keď chce Enel uskutočniť predaj do konca tohto roka, už by to dlho trvať nemalo.
Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.