Úrad jadrového dozoru SR však nevylúčil mierné troj až štvormesačné meškanie dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce.
Pred necelými štyrmi mesiacmi bola v Mochovciach ministerská kontrola. Minister hospodárstva Pavol Pavlis, ktorý už v súčasnosti rezortu nešéfuje, vtedy vyjadril spokojnosť s nasadením pracovníkov na dostavbe tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Tak on, ako aj manažéri spoločnosti Slovenské elektrárne, ktorá jadrové bloky dostavuje, vyjadrili presvedčenie, že najnovšie termíny dostavby už dodržia. Tretí jadrový blok by tak podľa nich mal začať vyrábať elektrinu v novembri 2016 a štvrtý o rok neskôr. Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD), ktorý celý proces dostavby dozoruje, tvrdí, že nasadenie síl a prostriedkov na stavbe sa v tomto roku výrazne zvýšilo. „Tempo dokončovacích prác je oveľa vyššie, ako v minulých obdobiach,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa ÚJD Zuzana Hosťovecká.
Ďalšie meškanie?
Úrad spomínané termíny, kedy sa majú do elektrizačnej sústavy pripojiť jadrové bloky, považuje za vcelku reálne. Kontrolný orgán však upozorňuje, že Slovenské elektrárne musia naďalej optimálne využívať existujúce zdroje a optimálne ich organizovať a riadiť. Podľa aktuálneho stavu projektu však ÚJD predsa len odhaduje menší sklz v dostavbe Mochoviec. „Podľa aktuálneho stavu predpokladáme sklz na úrovni minimálne troch až štyroch mesiacov. Upozorňujeme však, že ide len o odhad úradu,“ dodala Hosťovecká.
Niektoré práce zaostávajú
Mochovecký projekt sa podľa ÚJD nachádza v značnom štádiu rozpracovania z hľadiska dokončovania stavebných činností, montáže technologického zariadenia. Projekt už je v počiatočnom štádiu odskúšania týchto zariadení. „Do určitej miery zaostávajú práce elektrického napájania zariadení a systémov blokov a tiež inštalácie zariadení systému kontroly a riadenia. Toto zaostávanie môže nepriaznivo ovplyvniť ďalší postup na projekte,“ doplnila Hosťovecká. Dostavba tretieho bloku bola ku koncu marca tohto roka podľa ÚJD na úrovni okolo 84 %. Štvrtý blok na úrovni zhruba 65 %. „Na uvedené údaje sa treba pozerať ako na celkový progres, v ktorom sú obsiahnuté jednak inžinierske činnosti, ako aj obstarávanie a montáž,“ spresnila Hosťovecká.
Plánované aj neplánované kontroly
Slovenské elektrárne musia ÚJD raz mesačne podávať pravidelnú informáciu o stave projektu. „Okrem toho vykonávame na stavbe plánované a neplánované inšpekcie a sledujeme stav prác aj prostredníctvom lokalitných inšpektorov, ktorých je aktuálne na stavbe päť,“ uviedla Hosťovecká. U technologických uzlov, na ktorých je ukončená montáž, prebiehajú takzvané „stavebné skúšky“, ktorými úrad overuje ich súlad s projektom. Na týchto skúškach sa zúčastňujú inšpektori úradu. „Zatiaľ bolo vykonaných v na treťom a štvrtom mochoveckom bloku spolu len 32 stavebných skúšok, z toho až sedem bolo neúspešných,“ konštatovala Hosťovecká. Ťažisko práce úradu sa v súčasnom období premiestňuje postupne z hodnotiacej činnosti, ako je hodnotenie dokumentácie kvality, na kontrolné činnosti, čiže overovanie zhody s projektom či účasť na vyskúšaní zariadení.