Podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba spolu s podpredsedníčkou vlády a ministerkou hospodárstva Denisou Sakovou oznámili aktualizovanú schému štátnej pomoci pre teplárenstvo.
Modernizácia energetických systémov
Slovenskí výrobcovia tepla budú mať do roku 2030 prístup k finančným prostriedkom vo výške 1 miliardy eur z cieľa na modernizáciu energetických systémov, vrátane uskladňovania energie a zlepšenia energetickej efektívnosti.
Projekt vodnej elektrárne Ipeľ sa vracia do hry, Taraba so Sakovou majú vláde do konca roka predložiť plán
„Zmysluplnými investíciami a modernizáciou teplárenstva a energetiky vieme pomôcť dekarbonizácii Slovenska aj ochrane životného prostredia, a v konečnom dôsledku ušetriť peniaze všetkým ľuďom, platiacim účty za energie,“ zdôraznil Taraba.
Schéma štátnej pomoci
Nový mechanizmus štátnej pomoci schválila Európska investičná banka a žiadatelia môžu o podporu požiadať od polovice júla 2024. Dôvodom revízie je zosúladenie národnej schémy štátnej pomoci s európskymi nariadeniami o skupinových výnimkách.
Slovensko možno bude mať ďalšiu veľkú vodnú elektráreň, záujem o zabudnutý projekt majú aj Slovenské elektrárne
Schéma štátnej pomoci pre oblasť teplárenstva je zastrešená Ministerstvom životného prostredia SR prostredníctvom Environmentálneho fondu. V rámci prvých dvoch hodnotiacich kôl z predošlej výzvy bolo zazmluvnených 33 projektov za vyše 150 mil. eur, ktoré dobehnú do júla.
„Zároveň žiadatelia, ktorí sa prihlásili v rámci ďalšieho, tretieho a štvrtého hodnotiaceho kola, sa budú môcť opätovne uchádzať o dotáciu v rámci novej, otvorenejšej tzv. hybridnej schémy,“ vysvetlil Taraba.
Počet žiadateľov
Nová výzva bola pripravená v úzkej spolupráci s Ministerstvom hospodárstva SR. Rozšíri sa počet potenciálnych žiadateľov a oprávnenými výdavkami sa stanú aj projektové dokumentácie, stavebný dozor či výdavky na revízie a skúšky.
Sakovej ministerstvo vyhlásilo ďalšiu výzvu z plánu obnovy, podporí výrobu vodíka zo zelenej energie
„V súlade s nariadením o skupinových výnimkách zvyšujeme maximálnu výšku pomoci pri aktivitách zameraných na vysokoúčinnú výrobu z pôvodných 15 miliónov eur na maximálne 30 miliónov eur,“ dodal Taraba.
Podľa Sakovej budú môcť o dotácie žiadať aj subjekty, ktorých predmetom podnikania nie je len výlučne výroba či distribúcia tepla.
Majú sa domácnosti obávať budúcoročných cien energií? Staronový šéf ÚRSO sľubuje nezávislý úrad
„Pôjde predovšetkým o tie subjekty, ktorých predmetom podnikania nie je len výlučne výroba či distribúcia tepla, chladu, energie, avšak dodávajú teplo aj priamo alebo prostredníctvom distribučných spoločností do všeobecného systému centrálneho zásobovania teplom, ak majú povolenie, resp. predmet podnikania zo zákona o tepelnej energetike,“ dodala Saková.
Rezorty životného prostredia a hospodárstva zároveň pripravujú nové schémy na výrobu energie iba z obnoviteľných zdrojov energie. Schéma envirorezortu bude zameraná na napríklad na výrobu tepla a chladu z obnoviteľných zdrojov energie (OZE), skladovanie elektrickej energie, výrobu obnoviteľného vodíka či výrobu a skladovanie biokvapalín a bioplynu, pričom celkový rozpočet na schému je na úrovni 350 miliónov eur. Prvú výzvu plánuje envirorezort vyhlásiť do konca tohto roka.