Do roku 2030 nebude podľa analýzy Ministerstva hospodárstva SR potrebné uvažovať na Slovensku nad výstavbou nových veľkých elektrární, keďže už onedlho by sme mali vyrobiť viac elektriny ako jej spotrebovať.
Z času na čas sa aspoň na chvíľu vynoria investori, ktorí majú záujem realizovať projekty výstavby nových elektrární na Slovensku. Väčšina z nich časom zapadne prachom. Niektoré však žijú či prežívajú aj niekoľko rokov. Najznámejším takým projektom je napríklad výstavba novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Ide o projekt, ktorý je podporovaný vládou. A je jedno, či bola pri moci vláda socialistov alebo pravičiarov. Takýto veľký projekt, ako je projekt nového jadrového zdroja v Bohuniciach, ako aj menšie projekty výstavby nových veľkých elektrární, môžu ísť zdá sa na istý čas na odpočinok. Ministerstvo hospodárstva SR (MH) totiž vo svojej analýze uviedlo, že do roka 2030 Slovensko nové elektrárne väčšieho rozsahu nepotrebuje. „Pre dosiahnutie vyrovnanej bilancie medzi spotrebou a výrobou elektriny pri referenčnom scenári odhadovanej spotreby a predpokladanej výstavby obnoviteľných zdrojov na Slovensku v strednodobom horizonte nebude potrebná na účel pokrývania spotreby elektriny na území Slovenskej republiky výstavba žiadnych ďalších väčších zdrojov, okrem dokončenia už rozostavaných,“ uviedol rezort hospodárstva.
Spotreba verzus výroba
Ministerstvo pri svojom tvrdení teda vychádzalo z predpokladanej spotreby elektriny na Slovensku a predpokladanej výroby. V tomto roku by sa malo na Slovensku spotrebovať 28,7 terawatthodín elektriny. Spotreba teda bude ešte stagnovať. V ďalších rokoch však už ministerstvo očakáva, že po istom oživení hospodárstva bude spotreba elektriny na Slovensku rásť. V budúcom roku by teda mali Slováci spotrebovať 29,2 terawatthodín elektriny a o päť rokov by to už malo byť 31,4 terawatthodín elektriny. V roku 2030 by mala spotreba elektriny na Slovensku dosiahnuť 34,5 terawatthodín.
Rásť by mala aj výroba elektriny na Slovensku. A to aj napriek tomu, že v súčasnosti je pre nízke trhové ceny elektriny nepriaznivé investičné prostredie pre výstavbu nových zdrojov. „V súčasnosti stále pretrváva relatívne veľký záujem investorov o výstavbu ďalších menších fosílnych zdrojov s kombinovanou výrobou elektriny a tepla i obnoviteľných zdrojov predovšetkým v regionálnych distribučných sústavách,“ uviedlo ministerstvo. Ešte v tomto a budúcom roku sa na Slovensku viac elektriny spotrebuje ako sa vyrobí. V oboch rokoch pôjde o zhruba jednu terawatthodinu. V roku 2020 by sme však už mali na Slovensku vyrábať o 6,4 terawatthodín elektriny viac ako jej spotrebujeme. Samozrejme sa musia dostavať dva jadrové bloky v Mochovciach, ktoré majú zatiaľ meškanie. Rezort hospodárstva predpokladá, že v roku 2030 vyrobíme stále viac elektriny, ako spotrebujeme, a to o 4,5 terawatthodín.
Spotreba stagnuje
Spotreba elektriny na Slovensku stragnuje už tri predošlé roky. Ministerstvo predpokladá, že ani tento rok nebude iný. V rokoch 2011 až 2013 sa spotrebovalo od 28,1 do 28,6 terawatthodín elektriny. Tento rok by to malo byť spomínaných 28,7 terawatthodín. V minulom roku sa pritom vyrobilo 28,6 terawatthodín elektriny, čo v medziročnom porovnaní predstavuje nárast o 0,7 %. „Možno konštatovať, že Slovensko bolo v minulom roku vo výrobe elektriny sebestačné, nakoľko štatistický rozdiel medzi spotrebou a výrobou bolo možné pokryť aj zdrojmi elektriny na území SR, avšak import elektriny bol trhovo efektívnejší ako jej výroba zdrojmi na Slovensku,“ uviedol rezort hospodárstva. Zo Slovenska sa vlani vyviezlo 10,6 terawatthodín elektriny a doviezlo 10,7 terawatthodín.
Najviac jadro
Najvýraznejší podiel na výrobe elektriny na Slovensku mali v minulom roku jadrové elektrárne s podielom 55 %. Za nimi nasledovali vodné elektrárne s podielom 17,7 %. Fosílne tepelné elektrárne sa na vyrobenej elektrine podieľali 15,7 % a takzvané ostatné elektrárne mali podiel 11,6 %. „Ostatné elektrárne predstavujú v zmysle doterajšej metodiky závodné elektrárne a obnoviteľné zdroje bez vodných elektrární,“ spresnilo ministerstvo. Práve v roku 2011 a čiastočne aj v rokoch 2012 a 2013 zaznamenali výrazný nárast vo výrobe elektriny slnečné elektrárne. Na Slovensku sme mali vlani slnečné elektrárne s inštalovaným výkonom 537 megawattov. Tieto elektrárne vyrobili 588 gigawatthodín elektriny. To predstavuje viac ako 2,1 % z celkovej výroby na Slovensku. „Hoci ročný podiel výroby zo slnečných elektrární je relatívne malý, v letnom období nie je príspevok tohto zdroja pri pokrývaní zaťaženia Slovenskej republiky zanedbateľný,“ upozornil rezort hospodárstva.