Slovenský projekt plynovodu Eastring napreduje

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plynovod
Ilustračné foto kosogass.cz

Slovenský prepravca zemného plynu, spoločnosť Eustream, má za sebou rad stretnutí a rokovaní s predstaviteľmi okolitých krajín, s predstaviteľmi Európskej komisie, či so zahraničnými prepravcami plynu. Pomaly by sa mali uzatvárať memorandá a zmluvy o spolupráci pri výstavbe plynovodu Eastring.

Zdá sa, že slovenský prevádzkovateľ plynovej prepravnej siete, spoločnosť Eustream, prišiel prednedávnom s dobrým nápadom. Projekt výstavby plynovodu Eastring totiž zaujal aj zahraničných partnerov. V súčasnosti to teda vyzerá tak, že by sa mohol projekt, ktorý je zatiaľ iba na papieri, aj realizovať. Firma Eustream, v ktorej má štát stále 51-percentný podiel, by si tak aspoň čiastočne mohla vyriešiť budúcnosť, keďže slová od ruských partnerov o ukončení prepravy plynu do Európy cez Ukrajinu neveštia pre jej budúcu finančnú kondíciu nič dobrého. Nový plynovod Eastring by mohol pomôcť nielen slovenskému prepravcovi plynu a teda Slovensku, ale aj ďalším európskym krajinám. Plynovod by totiž mohol do Európy dovážať aj iný ako ruský plyn. Napríklad ten, ktorý sa ťaží v Azerbajdžane.

Stretávajú sa, rokujú

Eustream už má za sebou prvé stretnutia s predstaviteľmi krajín, cez ktoré by mal nový plynovod prechádzať. Koncom vlaňajška sa uskutočnili prvé stretnutia s potenciálnymi partnermi a štátnymi zástupcami krajín, cez ktoré plánovaný projekt Eastring prechádza, čiže Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko. Zároveň prebehli rokovania so zástupcami Európskej komisie. „Boli založené pracovné skupiny tvorené zástupcami prepravných spoločností – Eustream, Transgaz a Bulgartransgaz – ktoré sú primárne zamerané na technické a finančné aspekty projektu Eastring,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca Eustreamu Vahram Chuguryan.

Návšteva u maďarského partnera

Slovenský prepravca plynu má za sebou stretnutie na najvyššej úrovni s maďarskou prepravnou spoločnosťou FGSZ. „Predstavili sme im projekt a dohodli sa na ďalšej výmene informácií,“ doplnil Chuguryan. V rokovaniach Eustream neplánuje poľaviť. „Pokračujeme v hľadaní a stretávaní sa s ďalšími potenciálnymi partnermi, pričom evidujeme záujem viacerých renomovaných plynárenských spoločností európskeho a medzinárodného významu,“ doplnil Chuguryan. V najbližšej dobe sú podľa neho naplánované stretnutia s Tureckou plynárenskou spoločnosťou a pripravuje sa aj možné stretnutie s azerbajdžanskou plynárenskou spoločnosťou.

Na rad prídu memorandá a zmluvy

Eustream zatiaľ s partnermi nepodpísal žiadne oficiálne zmluvy. To by sa však malo onedlho zmeniť. „V blízkej budúcnosti by mali byť podpísané memorandá o porozumení s krajinami, cez ktoré bude projekt Eastring prechádzať, pričom tieto dokumenty by mali obsahovať základné parametre ich budúcej spolupráce na projekte,“ konštatoval Chuguryan.

Reakcia na situáciu

Myšlienku postaviť nový plynovod, ktorý by obchádzal Ukrajinu, určite urýchlila situácia na Ukrajine. Gazprom totiž svojim európskym partnerom koncom vlaňajška odkázal, že cez Ukrajinu sa už onedlho nebude dovážať žiadny ruský plyn. Ruský Gazprom chce podľa najnovších plánov dovážať plyn do Európy cez Turecko. A to už od roku 2016. Gazprom začiatkom februára už predstavil aj trasu nového plynovodu, ktorý má viesť z Ruska cez Čierne more do Turecka. Do karát projektu Eastring určite zahralo aj zastavenie projektu výstavby plynovodu South Stream (Južný prúd). V decembri minulého roka zastavil projekt sám prezident Ruska Vladimír Putin, podľa ktorého pokračovanie v projekte nie je možné pre negatívny postoj Európskej únie.

Stovky miliónov eur

Spoločnosť Eustream oficiálne predstavila projekt Eastring v novembri minulého roka. Nový plynovod by mal spájať slovenské Veľké Kapušany s bulharsko-tureckou hranicou. Výstavba nového plynovodu by mala vyjsť na 750 mil. eur. Uvažuje sa nad dvoma fázami realizácie projektu. Po dokončení prvej fázy by sa mohlo novým plynovodom v oboch smeroch prepraviť 10 miliárd metrov kubických plynu ročne. Po dokončení druhej fázy ďalších 10 miliárd metrov kubických. Výstavba plynovodu Eastring by mohla trvať približne tri roky.

Topolánek: Nerobíme konkurenciu Gazpromu

Spoločnosťou Eustream navrhovaný nový plynovod Eastring nemá byť v žiadnom prípade konkurenciou pre plynovod Gazpromu do Turecka, označovaného ako Turecký prúd. Vyhlásil to šéf zahraničného rozvoja Eustreamu Mirek Topolánek pre agentúru RIA Novosti. Ako dodal, oba projekty sa naopak môžu dopĺňať a byť navzájom prospešné.

Plynovod Eastring, ktorý by mal viesť zo Slovenska cez Ukrajinu alebo Maďarsko do Rumunska a ďalej do Bulharska, by totiž podľa Topolánka otváral tiež cestu ruskému plynu, dodanému cez nový plynovod do Turecka, ďalej do západnej Európy. Na druhej strane by podľa neho Eastring umožnil krajinám strednej a východnej Európy prístup k plynu z nových destinácií, ako sú napríklad Irán, Irak, či Izrael.

Stopercentným vlastníkom spoločnosti Eustream je firma SPP Infrastructure. V nej má Slovenský plynárenský priemysel ovládaný štátom 51-percentný podiel a 49-percentný podiel drží Slovak Gas Holding B.V., ktorý vlastní česká energetická skupina Energetický a průmyslový holding.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Eustream