Slovensko posilňuje dovoz plynu z Maďarska. Objem za prvé mesiace roka prekonal celý minulý rok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plyn, plynovod, zásobníky plynu, Európska únia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovensko začína viac využívať plynovodné prepojenie s Maďarskom. Ako si všimli analytici z vládneho Inštitútu pre stratégie a analýzy (ISA), od začiatku roka 2024 sa cez južnú hranicu s Maďarskom doviezlo viac plynu ako za celý minulý rok.

Kým vlani sa slovensko-maďarským plynovodom doviezlo na Slovensko 0,6 miliárd metrov kubických plynu, v tomto roku to už je 1,5 miliardy metrov kubických.

Vývoj importu slovensko-maďarskou trasou

„Od začiatku apríla pokryla trasa cez Maďarsko 15 % dovozu zemného plynu. Objem by mal stúpať,“ konštatovali analytici.

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) plánuje podľa analytikov zvýšiť import plynu slovensko-maďarskou trasou.

„Vzhľadom na hrozbu ukončenia dovozu plynu cez Ukrajinu je dôležitá diverzifikácia trás, napríklad z poľského LNG terminálu v Gdansku,“ dodali analytici. Maďarsko okrem skvapalneného zemného plynu (LNG) z Chorvátska dováža aj ruský plyn cez plynovod South Stream či priamo cez Ukrajinu.

Mesačne približne dve miliardy metrov kubických

Slovensko ako križovatka plynovodov mesačne dováža približne 2 miliardy metrov kubických zemného plynu, z čoho 90 % re-exportuje. Po poklese dovozu z Ukrajiny v roku 2022 sa začal viac využívať tok z Česka, ktorým k nám prúdil plyn zo západu, pôvodom hlavne z Nórska.

V roku 2022 sme z Česka doviezli 31 % potreby Slovenska (domáca spotreba + export; spolu 7,3 miliárd metrov kubických). Zvyšných 69 % tvoril dovoz z Ukrajiny (16,5 miliárd metrov kubických).

„V roku 2023 sa pomer výrazne zmenil, keď sme z Česka doviezli 6 % a 89 % z Ukrajiny. Zvyšok prišiel z Maďarska,“ uzavreli analytici z ISA.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA)SPP Slovenský plynárenský priemysel