Dánsko ukončilo vyšetrovanie výbuchov na plynovodoch Nord Stream, trestné konanie však nezačne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Nord Stream
Pohľad na poruchu a únik plynu v Baltskom mori. Foto: ilustračné, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Dánsko v pondelok uzavrelo svoje vyšetrovanie výbuchov na plynovodoch Nord Stream v septembri 2022. Vyšetrovatelia dospeli k záveru, že to bola úmyselná sabotáž, ale na začatie trestného konania „nie sú dostatočné základy“.

Vyšetrovanie, ktoré viedla kodanská polícia spolu s dánskou bezpečnostnou službou, je jedno z troch, ktoré sa venovalo výbuchom. Švédsko svoje vyšetrovanie ukončilo 7. februára s tým, že nemá v prípade jurisdikciu. Nemecko ich ešte vyšetruje, ale tamojšia spolková prokuratúra uviedla, že nemôže poskytnúť viac informácií.

Výbuchy postihli plynovody Nord Stream 1 a 2 v Baltskom mori, ktoré boli určené na transport zemného plynu z Ruska do Nemecka, ale v tom čase cez ne žiaden plyn neprúdil. Napriek tomu spôsobili únik masívneho množstva metánu, čo spôsobilo environmentálnu katastrofu.

Sabotáž sa stala v hĺbke zhruba 80 metrov v ekonomických zónach Švédska a Dánska. Ešte stále neexistuje žiadne prijaté vysvetlenie. Medzičasom sa však objavilo niekoľko nepotvrdených správ, ktoré vinili Rusko, USA či Ukrajinu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia