Projekt aktuálne prekonal dva dôležité míľniky. Už má za sebou proces posudzovania vplyvov na životné prostredie a od ministerstva hospodárstva získal dôležité osvedčenie na úpravu technologického zariadenia kompresorovej stanice vo Veľkých Kapušanoch, ktoré je súčasťou stavby prepojovacieho plynovodu Slovensko – Poľsko.
Už o tri roky by mal nastať na Slovensku v oblasti plynárenstva historický moment. Slovensko by sa malo plynovodne prepojiť s Baltským morom. V roku 2019 by sa totiž mala ukončiť výstavba slovensko-poľského plynovodu. V súčasnosti nenasvedčuje nič tomu, že by mala výstavba tohto plynovodného prepojenia meškať. „Nepredpokladáme omeškanie spustenia do komerčnej prevádzky, ktoré je naplánované na rok 2019 s prepravnou kapacitou 5,7 miliárd metrov kubických plynu ročne,“ povedal pre portál vEnergetike.sk hovorca spoločnosti Eustream Pavol Kubík.
Dva míľniky
Projekt aktuálne prekonal dva dôležité míľniky. Už má za sebou proces posudzovania vplyvov na životné prostredie a od ministerstva hospodárstva získal dôležité osvedčenie na úpravu technologického zariadenia kompresorovej stanice vo Veľkých Kapušanoch, ktoré je súčasťou stavby prepojovacieho plynovodu Slovensko – Poľsko. Slovenský prevádzkovateľ plynovodnej prepravnej siete, spoločnosť Eustream, je pyšný hlavne na proces posudzovania vplyvov na životné prostredie. „Celý proces trval pätnásť mesiacov, čo je vzhľadom na rozsah hodnoteného územia veľmi dobrý výsledok,“ dodal Kubík. Ekológovia nakoniec dali projektu zelenú. “Na základe výsledku procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie odporúčame realizáciu prepojovacieho plynovodu Poľsko-Slovensko za predpokladu splnenia podmienok a realizácie opatrení,” uviedlo ministerstvo životného prostredia v záverečnom stanovisku.
Ďalší proces
Už čoskoro by sa malo začať s reálnou výstavbou slovensko-poľského plynovodu, ktorý spojí kompresorovú stanicu vo Veľkých Kapušanoch a poľský plynárenský uzol v Strachocine. Eustream si však ešte bude musieť počkať na povoľovacie konania. „Projekt sa posunul do fázy zákonného povoľovacieho konania, po ktorom nasleduje územné konanie a vydanie územného rozhodnutia,“ konštatoval Kubík.
Niekoľkomiliónová podpora z Bruselu
Slovensko-poľský plynovod vyjde slovenskú stranu na približne 100 miliónov eur. Celková dĺžka plynovodného prepojenia je 164 kilometrov, z toho okolo 110 kilometrov sa nachádza na slovenskom území a 58 kilometrov na poľskom území. Na Slovensku by mal plynovod prechádzať cez zhruba 75 východoslovenských obcí. Európska únia pre projekt slovensko-poľského plynárenského prepojenia už odsúhlasila podporu na prípravné štúdie a výkon inžinierskych štúdií vo výške 4,6 milióna eur. Celkovo by malo vypracovanie spomínanej štúdie stáť 9,2 milióna eur. Projekt tak získal maximálnu pomoc z EÚ vo výške 50 %.