Slovensko možno bude mať nový plynový zásobník

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plyn Gajary Báden plynovod zásobník
SITA

Spoločnosť Nafta uvažuje nad výstavbou plynového zásobníka v lokalite obce Ptrukša v michalovskom okrese.

Svoj podzemný zásobník zemného plynu by mohlo mať onedlho aj východné Slovensko. Doteraz sa spoliehala naša krajina iba na plynové zásobníky, ktorú sú na Záhorí. Spoločnosť Nafta, a.s., ktorá prevádzkuje zásobníky na Záhorí sa rozhoduje, či nepôjde do stavby nového plynového zásobníka vo Východoslovenskej nížine v lokalite obce Ptrukša, kde sa niekedy plyn ťažil. Obec Ptrukša sa nachádza v michalovskom okrese, neďaleko ukrajinských ako aj maďarských hraníc. „Prehodnocujeme všetky svoje vyťažené štruktúry pre možnú konverziu na zásobník,“ povedala pre portál vEnergetike.sk špecialistka pre externú komunikáciu spoločnosti Nafta Monika Feráková.

Podrobnosti neprezradia

Detaily projektu zatiaľ nie sú známe. „Pripravujeme štúdiu uskutočniteľnosti a na základe jej výsledkov budeme zvažovať možnú realizáciu výstavby podzemného zásobníka zemného plynu. Všetky otázky na obdobie výstavby či výšku investície sú v tomto štádiu predčasné,“ konštatovala Feráková.

Záhorie dostavané

Na Záhorí spoločnosť Nafta už ďalšie rozširovanie plynových zásobníkov neplánuje. „Existujúce kapacity na Záhorí vďaka dokončenému projektu Gajary-báden a pomocou geologického modelovania starých štruktúr dosiahli už v tomto roku celkovú kapacitu komplexu zásobníkov 2,6 miliárd metrov kubických,“ uzavrela Feráková.

Pred vyše 40 rokmi

Nad skladovaním zemného plynu v doťažených ložiskách plynu sa začalo na Slovensku uvažovať v polovici 60–tych rokov minulého storočia. „Dôležitým impulzom bola výstavba tranzitného plynovodu Bratstvo z Ruska cez územie Slovenska v roku 1970, za ktorou potom nasledovala výstavba podzemných skladovacích objektov vo Viedenskej panve na území západného Slovenska,“ informuje spoločnosť Nafta. Po prvýkrát začal prúdiť zemný plyn do zásobníkoch v roku 1973. O štyri roky neskôr bola uvedená do prevádzky prvá etapa výstavby podzemných zásobníkov zemného plynu s ročnou skladovacou kapacitou 200 miliónov metrov kubických. O dva roky neskôr dosiahla skladovacia kapacita 350 miliónov metrov kubických. „V roku 1984, vďaka tretej etape podzemných zásobníkov zemného plynu Láb, ktorá bola odovzdaná do užívania, sa skladovacia kapacita zvýšila až o jednu miliardu metrov kubických plynu,“ dodala firma. Od roku 2003 do roku 2012 pokračovala firma v rozširovaní zásobníkov plynu na Slovensku. Na celkovú spomínanú kapacitu 2,6 miliárd metrov kubických.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať