Slovenskí motoristi sa musia pripraviť na drahšie tankovanie. Ako uviedol pre agentúru SITA analytik J&T Banky Stanislav Pánis, trhové ceny ropy sa totiž dostali na najvyššie úrovne od konca letných prázdnin.
Analytik predpokladá, že ceny benzínu sa budú pohybovať v najbližšom čase mierne nad 1 eurom a 50 centami a cena nafty presiahne 1 euro a 45 centov.
Ekonomický výhľad ostáva slabý
Podľa analytika 365.bank Tomáša Boháčka, vývoj na európskom trhu neovplyvňuje len ropa, ale aj ekonomický výhľad, ktorý ostáva naďalej slabý, čo obmedzuje aj dopyt po palivách.
„V tejto situácii budú dôležité opäť maržové prírastky producentov/predajcov palív, ktoré vývoj zohľadňujú a preto by aj ceny na pumpách nemuseli nateraz tak agresívne reagovať ani na vyššie ceny ropy,“ podotkol Boháček. Domáce ceny palív zotrvali bez zmeny primárne v dôsledku čerpania cenovo nižších zásob ropy.
„Naďalej však očakávame, že v nasledujúcom období by mali ceny rásť,“ dodal Boháček.
Najlacnejšie je Česko a Poľsko
Zdražovanie palív vidno aj v okolitých krajinách. Naďalej platí, že aj po zdražení bude možné natankovať z okolitých krajín EÚ benzín najlacnejšie v Česku a Poľsku, kde sa pohybuje nad 1 eurom a 40 centami. V Rakúsku motoristi tankujú už za viac ako 1 euro a 50 centov a s podobný azimut majú ceny aj v Maďarsku, Chorvátsku a Slovinsku.
Zlá správa pre motoristov, zlacňovanie na slovenských pumpách sa pre konflikt na Blízkom východe zrejme zastaví
Nafta ostane v stredoeurópskom regióne najlacnejšia v Českej republike, no jej cena sa odráža naspäť nad 1 euro a 35 centov a v prípade Poľska sa posunie výraznejšie nad 1 euro a 40 centov. V Rakúsku sa už tankuje nad 1 euro a 50 centov, čo bude čoskoro realitou aj v Maďarsku a Slovinsku.
Tankovanie na Slovensku
Priemerné ceny benzínu na domácich čerpacích staniciach v 40. týždni tohto roka zotrvali v porovnaní s minulým týždňom takmer bez výraznejších zmien. Benzín natural 95 oktánov sa v priemere predával približne rovnako za 1,477 eura za liter a cena 98-oktánového benzínu bola 1,688 eura za liter. Liter motorovej nafty sme v rovnakom období zakúpili ešte o málo lacnejšie, v priemere za 1,402 eura za liter.
V porovnaní s okolitými krajinami tankujeme benzín najdrahšie v regióne strednej Európy s výnimkou Rakúska, kde je o 2 centy ešte drahší.
Naftu tankujeme s výnimkou Česka a Poľska lacnejšie, keď iba v týchto krajinách sú ceny ešte o 7, resp. 2 centy výhodnejšie, ako u nás. V Maďarsku a Rakúsku si priplatíme za naftu približne 10 centov. Ceny benzínu sú u nás priemerne o 14 centov nižšie ako v EÚ a o 20 centov ako v krajinách eurozóny. Nafta je doma lacnejšia o 11 centov ako v EÚ, resp. o 14 centov v porovnaní s eurozónou.
Ropa a geopolitika
Ropa si v minulom týždni pripísala zhruba jednopercentný zisk a posunula sa na najvyššie úrovne od konca augusta. Pre Európu kľúčový benchmark Brent zatváral týždeň v okolí 79 amerických dolárov, pričom miestami sa obchodoval nad psychologickou 80-dolárovou métou. Americká zmes WTI atakovala úroveň 78 dolárov, aby v piatok večer končila mierne nad 75 dolármi.
Hlavným faktorom, ktorý tlačil ropu nahor a držal ju zhruba 14 percent nad septembrovými minimami, bola podľa Pánisa nervozita na Blízkom východe okolo Iránu a Izraela. Obchodníci sa naďalej obávajú izraelského útoku na Irán, ktorý by mohol byť cielený na lokálnu ropnú infraštruktúru, čo by mohlo obmedziť vývoj iránskej ropy na svetové trhy a vytvoriť ponukový šok.
Ak Saudi zvýšia produkciu ropy, bude to zlá správa pre Rusko a jeho vojnovú ekonomiku
„Veľkú paniku na trhu však nevidieť, keď sa Spojené štáty, ako tradičný spojenec židovského štátu, snažia izraelskú vládu odhovoriť od útoku na Irán, a ak naň predsa len zaútočí „odporúčajú“ jej, aby nemierila na ropné zariadenia, poprípade len na rafinérie a nie na exportné facility. Biely dom robí jednoducho všetko pre to, aby zabránil pred americkými prezidentskými voľbami, ktoré sa uskutočnia o mesiac, prudkému rastu cien ropy a následne palív,“ dodal Pánis.
Ceny ropy
Dodatočným faktorom, ktorý posúval ceny ropy nahor bolo podľa Pánisa pokles obáv zo spomaľovania sa americkej ekonomiky, kde sa konsenzus rastu zlepšuje vzhľadom na zverejnenie série solídnych makrodát a aj zlepšenie sa perspektív rastu Číny po avizovaní masívnych monetárnych a fiškálnych stimulov.
„Očakávame, že ceny ropy budú reagovať ďalej najmä na geopolitiku, kde budú kľúčové kroky Izraela a prípadná reakcia Iránu. V cenách je určité riziko zapracované, takže až skutočné udalosti, môžu potlačiť ceny vyššie. Naopak, pri deeskalácii konfliktu, môžu ceny vzhľadom na zásobovanie trhu ropou, klesať,“ uzavrel Boháček.