Prieskum pre Greenpeace Slovensko uskutočnila agentúra Median SK.
Skoro dve tretiny Slovákov je za útlm ťažby uhlia, ako aj za útlm výroby energie z uhlia. Dôvodom pre tento postoj je obava zo znečistenia životného prostredia, ako aj z negatívneho vplyvu ťažby a spaľovania uhlia na zdravie ľudí. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre Greenpeace Slovensko uskutočnila agentúra Median SK. Ako informoval Michal Mislovič z agentúry, Slováci sú skôr za výrobu energie z obnoviteľných zdrojov, ako je slnečná, veterná či geotermálna energia. Takéto zdroje energie podporuje až 90 percent opýtaných. Až 74 percent ľudí je proti poskytovaniu štátnych dotácií na ťažbu uhlia, pričom nadpolovičná väčšina sa postavila proti rozširovaniu ťažby uhlia na Hornej Nitre. Asi 80 percent opýtaných si praje, aby vláda podporila prechod Hornej Nitry k čistejšej energetike.
„Je najvyšší čas, aby politici začali brať vážne názory obyvateľstva na ťažbu a spaľovanie uhlia na Slovensku, a to najmä v regióne Hornej Nitry, ktorý je dlhodobo vystavený znečisteniu,“ zdôraznila riaditeľka Greenpeace Slovensko Ivana Kohutková. Dodala, že takýto prieskum sa mal na Slovensku urobiť už dávno a opakovane, mala ho však urobiť vláda ako informačný podklad pre ďalšie rozhodovanie o uhoľnom priemysle. Prekvapujúce podľa nej bolo, že Slováci vnímajú uhlie ako negatívne pre životné prostredie a zdravie. Ekonomické aspekty považujú za sekundárne. Odpovede pritom boli približne rovnaké vo všetkých krajoch Slovenska, podobne sa vyjadrili muži aj ženy. Absolútna zhoda nastala v nutnosti prechodu na obnoviteľné zdroje energie.
Prieskum uskutočnili od 13. septembra do 1. októbra tohto roka na reprezentatívnej vzorke 1 000 osôb. Vo všetkých krajoch Slovenska ho robila prieskumná agentúra Median SK.